Badacze z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill pod kierownictwem prof. Jodi Magness dokopali się do niezwykłych mozaik na terenie starożytnej synagogi w Huqoq, Dolnej Galilei.
Podłoga świątyni wybudowanej na przełomie IV i V w. n.e. skrywała wizerunki biblijnych bohaterek – Debory i Jael. Ich losy może dokładnie prześledzić, czytając Księgę Sędziów Starego Testamentu. Okazuje się, że odkryte mozaiki przedstawiają jedyne jak dotąd znane wizerunki Debory i Jael w starożytnej sztuce żydowskiej.
Mozaika przedstawiająca Jael i Deborę. Kim były wspomniane postaci?
Jael pojawia się dokładnie w czwartym i piątym rozdziale Księgi Sędziów. Była kobietą z plemienia Kenitów i żona Chebera. Dokonała ona morderstwa Sysery, dowódcy armii Kananejczyków, kiedy ten zakradł się w nocy do jej namiotu. Jael przebiła mężczyźnie skroń palikiem od namiotu.
Czytaj też: Wisiorki z ludzkich kości. Naukowcy na tropie kanibali sprzed tysięcy lat
Debora natomiast była jedyną sędzią-kobietą w starożytnym Izraelu. Zachęcała Baraka do walk przeciwko Syserze i armii Kananejczyków. W księdze Sędziów możemy przeczytać Pieśń Debory i Baraka, której autorstwo przypisuje się prorokini.
Odkryte mozaiki zachowały się jedynie szczątkowo. Archeolodzy prowadzą wykopaliska w synagodze w Huqoq już od 2012 roku. Pandemia koronawirusa nieco przystopowała ich prace, ale w 2022 roku ruszyły już one bez opóźnień.
Czytaj też: Badają grobowiec sprzed 5000 lat. Prawdopodobnie jest powiązany z królem Arturem
Poza Deborą i Jael badacze odkryli w starożytnej świątyni także wiele innych przedstawień konkretnych postaci i wydarzeń z Biblii. Są to m.in. Samson z lisami, Samson niosący na barkach bramę do Gazy, obraz Arki Noe, zjawisko rozstąpienia wód Morza Czerwonego czy budowa Wieży Babel.
Wykopaliska w Huqoq jeszcze się nie skończyły. Archeolodzy wrócą na do Dolnej Galilei w 2023 roku podczas kolejnego sezonu wykopaliskowego.