Teraz wiemy, co oznaczały inskrypcje i jak można je powiązać z historią. Łącznie wspomniana mozaika zajmuje powierzchnię rzędu 80 metrów kwadratowych, a zawarte na niej napisy: KTI – CIC i ΠAPEM – BOΛH odnoszą się do rzymskiej jednostki wojskowej. Poza inskrypcjami archeolodzy dostrzegli też kształty geometryczne, jakich nie obserwowano w czasie poprzednich wykopalisk.
Czytaj też: W Małopolsce znaleźli bardzo stary cmentarz. Pokazuje, jak dawno pojawili się tam ludzie
Medalion, który wzbudził tak ogromne zainteresowanie, zawierał podobizny bogów. Jeden z nich, znany jako Priap, był przez starożytnych Greków i Rzymian uważany za zapewniającego urodzaj. W toku archeologicznego śledztwa jego uczestnicy doszli do wniosku, iż medalion odnosił się do rzymskiej jednostki wojskowej.
Archeolodzy doszli do wniosku, że napisy i symbole, którymi pokryta jest starożytna mozaika znaleziona w mieście Amasya odnoszą się do jednej z rzymskich jednostek wojskowych
To wyjątkowe odkrycie, gdyż nauce nie są znane inne przykłady mozaik, które przedstawiałyby jednostki wojskowe. Amasya, czyli miejsce działań archeologów, zwieńczonych sukcesem w 2013 roku, była jedną z ważnych osad Osmanów i Seldżuków. Stanowiła zarazem jedną z ważniejszych stolic z okresu hellenistycznego. Z tego względu badacze mają ogromne apetyty na dalsze znaleziska. Wierzą, że uda im się dotrzeć do różnego rodzaju pozostałości po dawnym mieście.
Czytaj też: Starożytne więzienie było istnym piekłem. Nowe znaleziska tworzą przerażający obraz tego miejsca
Jego historia jest wyjątkowo bogata, gdyż powstało w okolicach 4000 roku p.n.e. Założone na zboczach wzgórza Harşena w dolinie Yeşilırmak stanowi jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkiwanych miast na świecie. Na przestrzeni wieków znajdowała się w strefie wpływów różnych grup, od Hetytów, przez Asyryjczyków, aż po Persów. W okresie tzw. Królestwa Pontu Amasya pełniła rolę stolicy i to właśnie z tych czasów pochodzi wiele znalezionych na miejscu zabytków.