Przełomowe ustalenia na temat pierwszych ludzi. Archeolodzy odnaleźli podwodny most

Do bardzo istotnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy. Celem prowadzonych przez nich badań był ukryty pod wodą most zdradzający sekrety pierwszych ludzi zamieszkujących wyspy położone na wodach Morza Śródziemnego.
Przełomowe ustalenia na temat pierwszych ludzi. Archeolodzy odnaleźli podwodny most

Ich ustalenia na ten temat ukazały się na łamach Communications Earth&Environment. Najważniejszym wnioskiem wyciągniętym przez amerykańskich badaczy było to, że wspomniane wyspy zlokalizowane w regionie Morza Śródziemnego zostały odwiedzone przez człowieka zdecydowanie wcześniej, niż mogło się do tej pory wydawać. Szczególną rolę w prowadzonych ekspertyzach odegrał znajdujący się pod wodą most.

Czytaj też: Przyrząd pomiarowy z czasów Kopernika. Czy przedmiot z Fromborka należał do słynnego astronoma?

Został on odnaleziony na terenie jednej z hiszpańskich jaskiń. Właśnie tam zlokalizowano taką strukturę o długości niecałych 8 metrów. Arenę działań naukowców stanowiła Majorka, gdzie – poza mostem – dotarli także do różnego rodzaju artefaktów powiązanych z pierwszymi mieszkańcami tych okolic. 

Wraz ze wzrostem poziomu morza tamtejsze obiekty na przestrzeni tysięcy lat znalazły się pod wodą. O wysokim poziomie wody świadczą między innymi warstwy kalcytu, które archeolodzy traktują jako wskaźniki zmian z zakresu głębokości morza. Co więcej, mogą na tej podstawie dokładniej datować most, dzięki czemu wiadomo, kiedy mógł powstać.

Ukryty pod wodą most znaleziony na Majorce stanowi dowód na rozwój wczesnego osadnictwa ludzkiego w tej części basenu Morza Śródziemnego

To z kolei dostarcza kluczowych informacji na temat ludzkiego osadnictwa obejmującego Majorkę. Dotychczasowe ustalenia były bardzo niejednoznaczne, ponieważ pierwotnie zakładano, jakoby przedstawiciele naszego gatunku mogli tworzyć tam pierwsze osady nawet 9000 lat temu. Takie głosy były jednak podważane ze względu na wątpliwości co do przyjętych metod datowania.

A w zasadzie znalezisk, które zostały nimi objęte. Część naukowego środowiska uznała, iż wydobyte dowody, na przykład w postaci kości i ceramiki, przetrwały w zbyt słabym stanie, aby można je było uznać za miarodajne. Kolejne ekspertyzy wykazały, jakoby ludzkie osadnictwo na Majorce rozpoczęło się znacznie bliżej współczesności, bo około 4400 lat temu. 

Czytaj też: Ludzkie szczątki i drewniana konstrukcja. Członek tego plemienia napsuł Rzymianom wiele krwi

W świetle najnowszych ustaleń wydaje się, że obie wcześniejsze teorie były błędne. Członkowie zespołu badawczego zakładają, iż do budowy mostu doszło niemal 6000 lat temu. To z kolei prowadzi do konkluzji, w myśl której luka czasowa między osadnictwem kwitnącym we wschodniej i zachodniej części basenu Morza Śródziemnego była zdecydowanie mniejsza niż mogło się do tej pory wydawać.