Na łamach czasopisma International Journal of Pharmaceutics pojawiły się wyniki badań niemieckich naukowców z Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle-Wittenberg, którzy opracowali skuteczny środek odstraszający owady w formie pierścienia na palec.
Czytaj też: Tani i wydajny recykling paneli fotowoltaicznych. Oto nowy sposób
Mikro-urządzenie powstało za pomocą techniki druku 3D. Zawiera ono substancję IR3535, która ma odstraszać insekty. Opracowana została ona przez firmę MERCK. Sam pierścień składa się natomiast z biodegradowalnego polimeru.
Mikro-urządzenie do odstraszania owadów. Zamiast sprayu wystarczy założyć to na palec
Podstawowym atutem wynalazku jest to, że nie podrażnia on skóry, jak to się często dzieje w przypadku balsamów czy sprayów. Ponadto skuteczność działania repelentu jest dłuższa. Spray utrzymuje się na naszej skórze przez kilka godzin, a „pierścionek na owady” potrafi działać przez kilka dni.
Zespół naukowców dokładnie zbadał, jak długo wynalazek pozostaje skuteczny w działaniu. Według symulacji w różnych warunkach temperatury, przy różnym stężeniu zastosowanej substancji IR3535 i strukturze polimeru repelent potrzebuje ponad tygodnia, aby środek odstraszający zupełnie wyparował przy standardowej temperaturze ciała człowieka wynoszącej około 37 st.
Czytaj też: Jak długo panele słoneczne zachowują swoją wydajność?
Czy podczas najbliższego lata możemy spodziewać się nowego produktu na półkach sklepowych? Niewykluczone, ale jednak badacze zaznaczają, że potrzebują więcej czasu na dalsze prace naukowe nad wynalazkiem, aby stwierdzić finalnie, czy w rzeczywistych warunkach „pierścionki na owady” funkcjonują z pełną skutecznością. Możliwe, że repelent z drukarki 3D pojawi się w sprzedaży dopiero za kilka lat.