To przedsięwzięcie jest kluczową częścią krajowego planu Vision 2030, mającego na celu dywersyfikację gospodarki kraju, odejście od wydobycia ropy naftowej i przestawienie się na dochody z turystyki i wysokich technologii. Budowa tak zaawansowanych projektów w niesprzyjającym pustynnym terenie wymaga ogromu czasu i ludzi. Aby zatem zredukować te dwa czynniki, inwestorzy zwracają się ku producentom zaawansowanej robotyki.
Neom to iście futurystyczny projekt obejmujący stworzenie zrównoważonego, zaawansowanego technologicznie regionu, który w przyszłości będzie stanowił wzór dla kolejnych miast przyszłości. Obejmuje on kilka powiązanych ze sobą projektów, w tym The Line, 170-kilometrowy budynek-miasto zaprojektowany tak, aby pomieścić 9 milionów ludzi, oraz Oxagon, pływający kompleks przemysłowy skoncentrowany.
Czytaj także: Szklane miasto na pustyni jednak nie powstanie? Koszty rosną, oczekiwania maleją
Budowa miasta od podstaw, zwłaszcza takiego o skali i złożoności jak Neom, wymaga ogromnych ilości materiałów i siły roboczej. Aby temu zaradzić, fundusz Neom Investment Fund (NIF), dokonał strategicznej inwestycji w GMT Robotics, europejską firmę specjalizującą się w zautomatyzowanej robotyce budowlanej. Chociaż szczegóły dotyczące robotów i ich funkcji i zastosowania jak na razie pozostają tajemnicą, to można założyć, że będą one wykorzystywane głównie do produkcji prętów zbrojeniowych oraz prętów stalowych używanych do wzmacniania betonu. Jest to krytyczny obszar, biorąc pod uwagę, że Neom pochłania obecnie około 20 proc. światowych dostaw stali.
Czytaj także: Potężna zmiana w transporcie Arabii Saudyjskiej. To największy taki projekt na świecie
Wykorzystanie robotyki w budownictwie oferuje kilka zalet. Roboty mogą zwiększyć wydajność poprzez automatyzację powtarzalnych zadań, co isotnie skraca czas budowy. Mogą one również obniżyć koszty operacyjne poprzez minimalizację odpadów materiałowych i zmniejszenie niezbędnej przy budowie siły roboczej. Ponadto roboty mogą zwiększyć bezpieczeństwo pracowników poprzez przejęcie od nich niebezpiecznych zadań.
Inwestycja w robotykę jest zgodna z szerszą strategią Neom polegającą na wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii w budownictwie. Arabia Saudyjska zatem wykorzystuje zaawansowaną robotykę, aby przyspieszyć budowę Neom, futurystycznego megamiasta. Ta strategiczna inwestycja w automatyzację nie dotyczy tylko bardziej wydajnego budowania, ale także jest elementem rozwoju zupełnie nowego modelu i technologii zrównoważonego rozwoju miejskiego.