Badaniem meteorytów zajmuje się wiele zespołów naukowców z całego świata, ale niewielu udaje się pobrać „świeży materiał” z terenu. Powiodło się to badaczem z Państwowego Uniwersytetu w Czelabińsku, w Rosji, którzy zebrali próbki pyłu meteorytowego po jego upadku zimą 2013 roku. Pobór był o tyle łatwiejszy, ale meteoryt uderzył w teren zaśnieżony, zatem pył nie zdołał wzbić się w powietrze i rozproszyć.
Czytaj też: Ponad 200 lat temu w Ziemię uderzył meteoryt. Zawiera informacje na temat Marsa
Wyniki badań Sergieja Taskajewa i Władimira Kowajło opublikowano na łamach European Physical Journal Plus. Przyjrzeli się oni w obrazie mikroskopowym minerałom występującym w pyle.
Meteoryt zbadany wszystkimi metodami petrograficznymi! Okazał się czymś zupełnie innym
Najpierw przeprowadzono analizę pod mikroskopem optycznym, gdzie stwierdzono obecność mikrokryształów węgla. Dalsze badania za pomocą mikroskopu skaningowego przyniosły interesujące rezultaty – kryształy węgla przybierają nietypowe formy zamkniętych, częściowo sferycznych powłok lub sześciokątnych słupków.
Spektroskopia ramanowska i krystalografia rentgenowska wykazały wreszcie, że węgiel w pyle meteorytowym jest tak naprawdę egzotyczną formą grafitu! Powstał on najpewniej poprzez dodawanie kolejnych warstw do jąder wzrostu z węgla.
Czytaj też: Meteoryt przebił dach i wylądował w łóżku śpiącej kobiety
Zdaniem badaczy, klasyfikacja i opis minerałów pomoże w identyfikacji wielu innych dawnych meteorytów, których dotychczas trudno było zakwalifikować do konkretnej grupy.