Archeolodzy stojący za tym odkryciem sądzą, iż mają do czynienia z budowlą powstałą w II tysiącleciu p.n.e. Prawdopodobnie stworzyli ją miejscowi górnicy, dla których stanowiła miejsce kultu. Wydobywane w obwodzie akmolskim złoto stanowiło bardzo cenny zasób dla prehistorycznych mieszkańców regionu.
Czytaj też: Prehistoryczna plansza zapewniała kiedyś wiele rozrywki. Jej datowanie wywołało ogromne poruszenie
Za ustaleniami w tej sprawie stoją naukowcy z Kazachstanu oraz Turcji, którzy wyjaśniają, że megalit doczekał się miana Taskamal. W języku kazachskim taki termin oznacza kamienną fortecę. Nie trzeba wielkiej spostrzegawczości, aby zrozumieć, dlaczego postawiono akurat na tę nazwę. Wystarczy spojrzeć na wykonane przez archeologów fotografie.
Wyciągnięte w toku ekspertyz wnioski zostały natomiast zaprezentowane na łamach Archaeological Research in Asia. Członkowie zespołu badawczego chcieli wyjaśnić, w jakim celu zbudowano ten obiekt i kto stał za tym przedsięwzięciem. Jak sugerują, megalit mógł powstać z udziałem miejscowych górników, zajmujących się wydobyciem złota w późnej epoce brązu.
Archeolodzy działający w Kazachstanie sądzą, że znaleziony przez nich megalit mógł zostać zbudowany przez górników zajmujących się wydobyciem złota
Cały kompleks, na terenie którego znajduje się ta imponująca budowla, zawiera między innymi mur wykonany z granitowych bloków. Poza tym archeolodzy zauważyli podwyższoną platformę zlokalizowaną w centrum, dwie rampy dostępowe, zewnętrzną platformę, kamienne stele, petroglify oraz płaskorzeźby. W szczególności analizy poświęcone tym ostatnim dziełom powinny dostarczyć informacji na temat kontekstu kulturowego całego kompleksu.
Na obecną chwilę autorzy badań wskazują na jego pochodzenie z II tysiąclecia p.n.e. W Azji Środkowej trwała wtedy późna epoka brązu. Właśnie wtedy doszło tam do istotnych przemian społecznych, technologicznych i gospodarczych. Określenie wieku stanowiska było po części oparte na datowaniu tego, co znajduje się w okolicy.
Czytaj też: Teraz testują tam kosmiczne technologie, ale archeolodzy odnaleźli w tym miejscu coś o tysiące lat starszego
Chodzi o obiekty takie jak cmentarze związane z kulturami Alakul, Fedorowo czy Sargara-Aleksiejew. Ich rozwój przypadał na lata 1800-900 p.n.e., co mogłoby się pokrywać z powstaniem megalitycznej budowli z obwodu akmolskiego. Poza tym naukowcy wiedzą o istnieniu co najmniej 46 stanowisk z późnej epoki brązu oraz 90 kopalni złota funkcjonujących w tym okresie. To właśnie eksploatacja złóż naturalnych mogła wpłynąć na stworzenie obiektu będącego miejscem kultu dla ówczesnych górników.
Megalityczne budowle nie ograniczają się wyłącznie do Azji. Wręcz przeciwnie: do tej pory znaleziono je na wielu różnych kontynentach, przy czym prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem jest słynne Stonehenge. Nawet na terenie naszego kraju archeologom udało się dotrzeć do pozostałości po tego typu obiektach. Zwykle miały one znaczenie kulturowe i były wykorzystywane na potrzeby zróżnicowanych rytuałów.