Na Mazowszu miało miejsce odkrycie na kontynentalną skalę. Archeolodzy znaleźli artefakt z IV wieku p.n.e.

Łysa Góra zdecydowanie nie jest najbardziej znanym stanowiskiem w Polsce, ale dla archeologów stanowiła w ostatnim czasie bardzo interesujący punkt na mapie naszego kraju. Znaleziono tam bowiem celtycki hełm, którego pochodzenie sięga IV wieku p.n.e. 
Na Mazowszu miało miejsce odkrycie na kontynentalną skalę. Archeolodzy znaleźli artefakt z IV wieku p.n.e.

Warto zauważyć, że chodzi o tzw. zespół osadniczo-grzebalny zlokalizowany na Mazowszu, a nie szczyt znajdujący się w Górach Świętokrzyskich. Historia osadnictwa na tych terenach sięga czasów starożytnych, a być może nawet prehistorycznych. Samo stanowisko zidentyfikowano natomiast w 1959 roku. 

Czytaj też: Sceny jak z horroru w jaskiniowej społeczności. Zamieszkiwała to miejsce zaskakująco niedawno

fot. B. Kaczyński

W ramach ostatnich wykopalisk, zakończonych ogromnym sukcesem, ich uczestnicy natknęli się na kilka artefaktów. Te znajdowały się w obrębie zwęglonego wypełniska i obejmowały żelazne siekiery, półkosek oraz hełm celtycki. Szczególnie ten ostatni element wzbudził zainteresowanie archeologów, którzy oszacowali jego pochodzenie na IV wiek p.n.e. 

To bez wątpienia ogromny sukces, ponieważ mowa o drugim takim odkryciu, przy czym dokonane niedawno na terenie gminy Chorzele jest nawet bardziej spektakularne. Tegoroczne badania przyniosły jeszcze więcej znalezisk, ponieważ wcześniej archeolodzy natknęli się między innymi na brązowe naramienniki oraz różnego rodzaju naszyjniki. 

Hełm celtycki znaleziony przez archeologów na Mazowszu stanowi kluczowy dowód na temat obecności tego ludu poza południem Polski

Najstarsze znane dowody na osadnictwo w tym regionie sięgają VI wieku p.n.e., choć niewykluczone, że ludzie zamieszkiwali go jeszcze wcześniej. W ostatnich tygodniach archeolodzy dotarli do elementów o charakterze osadniczym, takich jak umocnienia w postaci drewnianej palisady. Podkreśla to charakter, w jakim korzystano z tego miejsca.

Co możemy powiedzieć na temat hełmu? Jak czytamy w opublikowanym komunikacie, wykonany z brązu artefakt miał pierwotnie stożkowatą kalotę zwieńczoną podwójnym guzkiem. Poza tym tworzył go łukowato ukształtowany nakarczek, który został ozdobiony przykrawędnymi liniami. Niestety, znalezisko nie przetrwało w zbyt dobrym stanie, dlatego zostało już przekazane do konserwacji.

fot. B. Kaczyński

Czytaj też: Na środku stepu widnieją dziwne struktury. Nie powstały współcześnie

O skali odkrycia dokonanego na Łysej Górze najlepiej świadczy fakt, iż podobne miały do tej pory miejsce w Niemczech i Austrii. Nowe ustalenia są szczególnie zaskakujące, ponieważ dostarczają informacji o obecności Celtów na północy Mazowsza. Przez długi czas panowało przekonanie, jakoby lud ten zamieszkiwał jedynie południowe krańce naszego kraju. 

Poprzednie znalezisko w postaci celtyckiego hełmu miało miejsce ponad 50 lat temu w Siemiechowie. Teraz archeolodzy wyrażają zdecydowanie większy entuzjazm. Jak zauważają, wyciągnięte w toku analiz wnioski powinny pozwolić na lepsze zrozumienie wymiany handlowej funkcjonującej na Starym Kontynencie we wczesnej epoce żelaza. Nie powinno dziwić, iż sami zainteresowani określili ostatni sezon badań archeologicznych mianem jednego z najważniejszych w historii tego stanowiska.