Niewiarygodne znalezisko w tureckim porcie. Archeolodzy odkryli skarb Świętego Mikołaja

Jak święta Bożego Narodzenia, to i Mikołaj. Jego pierwowzór nie pochodził jednak z Laponii, lecz Bliskiego Wschodu. Niedawno archeolodzy prowadzący tam badania dotarli do płytek wykonanych z materiału zaliczanego do rodzaju millefiori.
Niewiarygodne znalezisko w tureckim porcie. Archeolodzy odkryli skarb Świętego Mikołaja

Wspomniana postać, czyli Mikołaj z Miry, zapisała się na kartach historii ze względu na swoją dobroczynną działalność. Uznawany w kościele prawosławnym i katolickim za świętego, Mikołaj był pierwowzorem dla postaci kojarzonej z roznoszeniem prezentów w czasie świąt Bożego Narodzenia. Miejscem jego narodzin była Patara w krainie znanej jako Licja.

Czytaj też: Tajemniczy Ludzie Soli odnalezieni. Ostatnie chwile ich życia były wyjątkowo przerażające

I to właśnie ten ostatni obszar stanowił w ostatnim czasie arenę działań badaczy. Uczestnicy badań dotarli do płytek wykonanych z bogato zdobionego szkła artystycznego. Taki materiał wykorzystywano co najmniej od IV wieku p.n.e., przy czym znalezione przedmioty najprawdopodobniej pochodzą z V wieku. 

Płytki wykonane z drogiego materiału zostały znalezione w porcie Andriake niedaleko miasta Myra. To właśnie w tych okolicach urodził się i działał święty Mikołaj

Jeśli zaś chodzi o Licję, to mowa o krainie znajdującej się w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej. Członkowie zespołu badawczego skupili się na mieście znanym jako Myra, gdzie funkcjonował również port – Andriake. To właśnie za jego sprawą miasto pełniło istotną funkcję w starożytnym świecie i zajmowało silną pozycję w regionie. 

Do portu Andriake przypływały statki handlowe z różnych części basenu Morza Śródziemnego. Myrę uznawano za metropolię aż do okresu bizantyjskiego. Na miejscu pojawił się między innymi święty Paweł, który odwiedził zarówno Myrę, jak i Patarę, czyli miejsce narodzin Mikołaja. Jego najważniejsza działalność miała natomiast miejsce w Myrze, gdzie w IV wieku założył kościół.

Archeolodzy działali w obrębie stanowiska Andriake, gdzie dotarli do licznych szklanych tabliczek charakterystycznych dla millefiori. Biorąc pod uwagę liczbę znalezionych artefaktów oraz ich różnorodność, bez wątpienia można mówić o wielkim sukcesie badaczy. Wydaje się, iż miejscowe elity z V wieku chętnie podkreślały swój status poprzez posiadanie przedmiotów wykonanych z tego efektownego i drogiego materiału. 

Czytaj też: W Madrycie odkryto ślady stóp liczące 26 tys. lat. Znalezisko rodzi jednak spore problemy

Poza tym uczestnicy wykopalisk odkryli inne obiekty. Na liście dokonanych znalezisk wymieniają różnego rodzaju dekoracje. Były to między innymi niewielkich rozmiarów szklane rozety, a także szklane ramy pasujące do wspomnianych płytek. Budynek, w którym zostały dokonane odkrycia, mógł mieć charakter administracyjny. Wskazuje na to jego układ oraz bogate zdobienia.