Zieleń na Marsie? Łazik Perseverance odkrywa coś fascynującego

Wysyłane z Ziemi łaziki jeżdżą po powierzchni Marsa już od niemal trzech dekad. Mimo tego wciąż znajdują na Czerwonej Planecie obiekty, które potrafią zaskoczyć środowisko naukowe. Perseverance, najnowszy i największy spośród dotychczasowych łazików marsjańskich właśnie przesłał na Ziemię zdjęcie, które przedstawia dość nietypową barwę wśród rdzawych skał marsjańskich. Co to jest?
Zieleń na Marsie? Łazik Perseverance odkrywa coś fascynującego

Nie bez powodu Mars nazywany jest Czerwoną Planetą. W którąkolwiek stronę byśmy nie spojrzeli, stojąc na powierzchni tej planety, będziemy widzieli rdzawe skały, rdzawe wydmy i rdzawy piasek. Powierzchnia planety, na którą w przyszłości Elon Musk chce transportować ludzi, jest zaskakująco jednokolorowa. Z tego też powodu, wszystko, co wyróżnia się barwą na powierzchni Marsa, widoczne jest zazwyczaj z daleka.

Teraz jednak łazik, który jeździ po powierzchni planety już od niemal czterech lat, dostrzegł coś nietypowego. Analizując skały za pomocą specjalistycznej kamery SHERLOC WATSON zainstalowanej na pokładzie łazika, naukowcy dostrzegli dość nietypowe białe, czarne i — co najciekawsze — zielone kropki wewnątrz badanych skał.

Czytaj dalej: Łazik Curiosity strzaskał skałę na Marsie. Jej wnętrze zaskoczyło naukowców

Aby zajrzeć, co znajduje się wewnątrz badanej skały, łazik zerwał zewnętrzną warstwę, odsłaniając okrąg o średnicy około 5 centymetrów. To właśnie tam, odkryto nieoczekiwane zielonkawe plamy (widoczne w górnej części kadru). Powyższe zdjęcia zostały wykonane 19 sierpnia 2024 roku, czyli w tracie 1243. dnia pobytu łazika Perseverance na powierzchni Marsa.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Naturalnie w tym miejscu powstaje pytanie o naturę i pochodzenie nietypowych zielonych fragmentów skały marsjańskiej.

Naukowcy zauważają, że większość materii pokrywającej powierzchnię Marsa bierze swój kolor z utlenionego żelaza, dokładnie takiego samego, jakie znamy z nadkoli starych samochodów niezabezpieczonych antykorozyjnie.

Warto tutaj jednak podkreślić, że podobne do marsjańskich skały występują także na Ziemi. Mało tego, także w tych skałach na Ziemi pojawiają się zielone plamy. W tym przypadku zielone plamy powstają w kontakcie skał z ciekłą wodą. To właśnie w obecności wody zachodzą reakcje chemiczne, które modyfikują w ten sposób utlenione żelazo. Naukowcy wskazują także na fakt, iż w procesach tych na Ziemi bardzo często uczestniczą mikroorganizmy. Należy jednak pamiętać, że nie są one tutaj wymagane, bowiem równie dobrze interakcje między żelazem a węglem są w stanie doprowadzić do dokładnie tego samego efektu.

Czytaj także: Niesamowite odkrycie na Marsie! Skała z paskami wprawiła naukowców w osłupienie

Pech chciał, że lokalizacja tej intrygującej skały uniemożliwiła łazikowi umieszczenie instrumentów badających skład chemiczny bezpośrednio na zielonej plamie. Oznacza to, że ten konkretny przypadek pozostanie dla nas zagadką jak na razie. Pozostaje mieć nadzieję, że w nadchodzących tygodniach lub miesiącach łazik znajdzie podobne struktury w innych skałach i będzie mógł się przyjrzeć im nieco dokładniej.

O łaziku Perseverance z pewnością usłyszymy już wkrótce, bowiem aktualnie stara się on po dość stromym zboczu wyjechać z krateru Jezero. Kiedy w końcu mu się to uda, rozpocznie się zupełnie nowa część jego fascynującej misji.