NASA InSight Mars od lat bada powierzchnię Czerwonej Planety. Lądownik został specjalnie wyposażony w instrumenty nasłuchujące aktywności sejsmicznej na Marsie. W ciągu ostatnich czterech lat zanotował ponad 1300 trzęsień ziemi. Badacze z ETH w Zurychu przeanalizowali ledwie 20 z nich, do których doszło w pociętym wieloma uskokami regionie zwanym Cerberus Fossae.
Wyniki badań, które ukazały się na łamach Nature Astronomy, pokazały, że źródłem niewielkich trzęsień ziemi w analizowanym terenie musi być komora magmowa znajdująca się pod powierzchnią Marsa. Jest to zaskakujący wniosek, ponieważ do tej pory sądzono, że Czerwona Planeta nie przejawia się już żadnej aktywności magmatycznej w swoim wnętrzu.
W pobliżu uskoków, gdzie dochodziło do wstrząsów, odkryto ciemniejszy pył, który być może jest pozostałością po aktywności wulkanicznej z ostatnich 50 tysięcy lat – sugerują autorzy badania. Jak na razie nie stwierdzono, czy te oznaki świadczą o wygaszającym się magmatyzmie w tym rejonie, czy są jednak zwiastunem wznowienia procesów.
Mars „ofiarą” meteorytów. Na nagraniu słychać, z jakim impetem skała spadła na planetę
Jedno z trzęsień ziemi na Marsie, które odnotował lądownik InSight miał związek z innym, niemniej ciekawym zjawiskiem. Mowa o uderzeniu meteorytu, którego dźwięk udało się zarejestrować w czasie rzeczywistym. Na nagraniu słychać dokładnie moment upadku skały.
Badacze monitorujący dane z Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) odkryli sporych rozmiarów krater, jaki pojawił się po uderzeniu meteorytu. Jego średnica wyniosła 150 metrów, a głębokość 21 metrów – obliczono, że rozmiar odłamka skalnego, jaki uderzył w powierzchnię wynosił od 5 do 12 metrów.
Czytaj też: Ludzkość śmieci już nie tylko na Ziemi. Poznaliśmy dane dotyczące Marsa
Jak przyznali naukowcy, których efekty pracy można przeczytać w Science, jest to bezprecedensowy przypadek obserwacji takich zjawisk na Marsie. Fale sejsmiczne, jakie rozchodziły się po powierzchni planety wskutek uderzenia, ujawniły, że skorupa Marsa jest bardzo gęsta i ma jednolitą strukturę.