Niesamowite odkrycie na Marsie! Skała z paskami wprawiła naukowców w osłupienie

Paskowana skała, którą namierzyli naukowcy w czasie analizy zdjęć wykonanych przez łazik Perseverance, jest jedyna w swoim rodzaju. Nigdy przedtem nie znaleziono takiej na Czerwonej Planecie, co doprowadziło do pojawienia się kilku kluczowych pytań na jej temat. 
Niesamowite odkrycie na Marsie! Skała z paskami wprawiła naukowców w osłupienie

Sześciokołowy pojazdy znany jako Perseverance wylądował na Marsie w lutym 2021 roku. Na przestrzeni kolejnych lat dokonał wielu istotnych odkryć, a przecież celem jego misji jest odnalezienie dowodów na to, że obecnie bądź dawniej na Czerwonej Planecie istniało życie. Z tego względu nawet najmniejsza poszlaka w tej sprawie może być na wagę złota. 

Czytaj też: Najdokładniejsza mapa naszej galaktyki wykonana w podczerwieni. Ponad miliard obiektów

Najnowsze znalezisko nie przesądzi może na przytoczonej kwestii, ale bez wątpienia może być istotne w odniesieniu do poznawania przeszłości Marsa. Wszystko za sprawą paskowanej skały mającej około 20 centymetrów szerokości. Zlokalizowana na terenie krateru Jezero, czyli prawdopodobnie dawniej wypełnionego wodą zbiornika, wzbudziła ogromne zainteresowanie badaczy.

Wybór tego miejsca na obszar, w którym działa Perseverance nie powinien nikogo dziwić. Zdaniem naukowców przed setkami milionów lat, a być może wręcz miliardami lat znajdowało się tam jezioro, do którego wpływała rzeka. Jeśli życie rozwinęło się gdziekolwiek na czwartej planecie od Słońca, to Jezero wydaje się idealnym do tego kandydatem.

Jeśli chodzi o tytułowe znalezisko, to względu na strukturę tej skały geolodzy podkreślają jej wyjątkowość. Sądzą, iż paski widoczne na tym obiekcie powstały w wyniku procesów magmowych, a być może także i metamorficznych. Zanim znalazła się w miejscu, w którym obecnie leży, mogła spoczywać na większej wysokości, skąd stoczyła się w okolice dna krateru.

Skała pokryta czarnymi i białymi paskami została zaobserwowana dzięki instrumentowi Mastcam-Z znajdującemu się na wyposażeniu łazika Perseverance

Czarne i białe paski, ułożone naprzemiennie, zostały uwiecznione dzięki instrumentowi znanemu jako Mastcam-Z. Sami zainteresowani podkreślają, iż obecnie ich wiedza na temat składu chemicznego tego obiektu jest bardzo ograniczona. Poza tym widać, że skała nie pasuje do okolicznego terenu, stąd wziął się pomysł sugerujący, jakoby stoczyła się do tego obszaru z miejsca położonego wyżej. 

Czytaj też: Czarne dziury z początków Wszechświata mogą przelatywać obok Ziemi. Niezwykłe odkrycie

Co istotne, Perseverance jest obecnie w trakcie wyjątkowo wymagającej podróży, ponieważ zmierza ku górze, pokonując strome zbocza krateru Jezero. Właśnie dlatego istnieje szansa, że na wyższym pułapie zostanie znalezionych więcej tego typu obiektów – a być może nawet skała, od której 20-centymetrowy fragment został odłupany. Jezero to wyjątkowo intrygujący obszar dla badań geologicznych, o czym najlepiej świadczą dokonywane tam odkrycia. Naukowcy przyznają, że bogactwo i różnorodność tamtejszych skał jest naprawdę zdumiewająca.