Małżeństwa osób tej samej płci wpływają na ekonomię. Szczególnie cierpią na tym USA

Czy istnieje korelacja pomiędzy państwami, w których wprowadzono możliwość zawierania małżeństw pomiędzy osobami tej samej płci, a poziomem emigracji wysoko wykwalifikowanej kadry do USA? Okazuje się, że tak i dowodzą o tym zresztą sami Amerykanie.
Wprowadzenie równości małżeńskiej w niektórych krajach UE spowolniło emigrację wykwalifikowanej kadry do USA

Wprowadzenie równości małżeńskiej w niektórych krajach UE spowolniło emigrację wykwalifikowanej kadry do USA

Równość małżeńska wydaje się mieć duże korzyści ekonomiczne dla krajów, które ją wprowadziły u siebie – tak piszą amerykańscy naukowcy z Washington State University. Zbadali oni, jak zmieniła się imigracja wysoko wykwalifikowanej kadry do USA po wprowadzeniu równości małżeńskiej w niektórych krajach Unii Europejskiej. Wyniki opublikowano w periodyku AEA Papers and Proceedings.

Czytaj też: Małżeństwa, które nie zgadzają się w kwestiach finansowych, częściej się rozwodzą

Do badań wykorzystano dane na temat liczby przyznanych wiz H-1B, które wydawane są osobom z wysokim wykształceniem lub wykwalifikowanych w specjalistycznych, niszowych dziedzinach ważnych z punktu widzenia gospodarki. Liczba takich wiz przyznawanych obywatelom Unii Europejskiej wyraźnie spadła na przestrzeni niemal dwóch dekad.

13 krajów unijnych wprowadziło równość małżeńską w latach 2000-2019

Małżeństwa osób tej samej płci w danym kraju ograniczają emigrację wysoko wykwalifikowanej kadry

Dane dotyczyły okresu 2000-2019. W tym czasie 13 krajów unijnych wprowadziło równość małżeńską, w tym np. Słowenia, Estonia czy Grecja. Mowa tutaj o możliwości udzielania ślubów cywilnych na tych samych prawach dla osób tej samej i różnej płci. Okazało się, że spadek wydanych wiz H-1B do USA wyniósł dla każdego z tych krajów około 21 proc.

Czytaj też: Małżeństwa mężczyzn najtrwalsze. Statystyki z Holandii

Naukowcy uważają zatem, że bardziej inkluzywna polityka państwa może sprawić, że stanie się ono atrakcyjniejsze dla wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. Równość małżeńska prawdopodobnie zniechęcała obywateli państwa do emigracji za ocean. Oczywiście trudno to potwierdzić stuprocentowo, ponieważ wnioski wizowe nie zawierają informacji o orientacji seksualnej.

Niemniej badacze znajdują kilka dodatkowych argumentów potwierdzających hipotezę. Starsze analizy naukowe dotyczące wewnętrznej migracji Amerykanów pomiędzy stanami wykazały, że pary homoseksualne oraz heteroseksualne z kobietą stanowiącą głowę rodziny chętniej przeprowadzały się do tych stanów, gdzie wprowadzono równość małżeńską. Co więcej, odkryto, że po 2013 roku, kiedy USA zaczęły uznawać małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą, doszło do spowolnienia spadku wniosków wizowych H-1B z krajów, gdzie równość małżeńska była wprowadzona.

Czytaj też: Żyli długo i szczęśliwie? Wystarczy kilka minut, by przewidzieć staż małżeństwa

Ogólnie rzecz biorąc, polityka dyskryminacyjna wobec związków jednopłciowych jest zła dla gospodarki i wyniki badań są jednym z przykładów, który to pokazuje – podsumowuje jedna z autorów artykułu naukowego Jill McCluskey cytowana w komunikacie prasowym Washington State University. Przypomnijmy, że Polska obok Słowacji, Rumunii, Bułgarii i Litwy jest krajem unijnym, który nie wprowadził jeszcze ani możliwości zawierania małżeństw bez względu na płeć, ani związków partnerskich.