Kamienne budowle z Madagaskaru zastanawiają badaczy. Ich powiązań nie da się logicznie wytłumaczyć

Nie lada zagwozdkę mają archeolodzy prowadzący badania poświęcone strukturom znalezionym na terenie Madagaskaru. Zlokalizowane tam obiekty liczą co najmniej kilkaset lat i wprawiły naukowców w zakłopotanie.
Kamienne budowle z Madagaskaru zastanawiają badaczy. Ich powiązań nie da się logicznie wytłumaczyć

Ci nie znają bowiem podobnych przykładów z okolicy – ani na tej samej wyspie, ani na wschodnim wybrzeżu Afryki. Na czele zespołu badawczego próbującego rozwikłać tę zagadkę stanął Guido Schreurs. Wyciągnięte wnioski zostały natomiast zaprezentowane na łamach czasopisma Azania: Archaeological Research in Africa.

Czytaj też: Najstarsze miasto świata istniało niedaleko Polski. Sensacyjne doniesienia archeologów

Architektura skalna odkryta w miejscu znanym jako Tenika znajduje się w obrębie masywu Isalo na południu Madagaskaru. Wśród zidentyfikowanych obiektów wymienia się tarasy, kamienne mury, baseny i struktury skalne różniące się między sobą rozmiarami, kształtami czy formami. Jeśli chodzi o ich datowanie, to w tym przypadku potrzeba jeszcze nieco więcej informacji, aczkolwiek wydaje się, iż powstały pod koniec pierwszego bądź na początku drugiego tysiąclecia.

Z pewnością mówimy więc o obiektach mających co najmniej kilkaset lat, a kto wie – być może nawet ponad tysiąc. W toku prowadzonych wykopalisk ich autorzy zdali sobie sprawę, że tamtejszy krajobraz związany z opisywanymi strukturami jest zdecydowanie rozleglejszy, niż pierwotnie zakładano. 

Być może nawet bardziej fascynujący okazuje się fakt, iż na Madagaskarze i w okolicach na próżno szukać podobnych obiektów. Najbliższe odpowiedniki znajdują się w Iranie, kilka tysięcy kilometrów dalej. W tamtym przypadku również chodzi o zagłębienia wykute w skale. Irańskie struktury łączy się z religią zaratusztriańską, dlatego pojawiły się głosy, jakoby istniało niewyjaśnione jeszcze jej powiązanie z dawnymi mieszkańcami Madagaskaru. 

Wykute w skale budowle znalezione na Madagaskarze wykazują zaskakujące powiązania ze strukturami znajdowanymi na terenie Iranu

Zdaniem osób odpowiedzialnych za ostatnie badania chodzi o nisze skalne powstałe w okolicach X-XII wieku. Tak przynajmniej sugerują wyniki datowania metodą radiowęglową, którym objęto znalezione w pobliżu artefakty. Takie szacunki są również zgodne z wynikami analiz poświęconych azjatyckiej ceramice pochodzącej z okresu od XI do XIV wieku. Przy okazji możemy zrozumieć, że pomimo izolacji geograficznej Madagaskar stanowił część sieci handlowej wykorzystującej szlaki na Oceanie Indyjskim. 

Czytaj też: Dziś ciężko je sobie wyobrazić. Łodzie z tego materiału były w Skandynawii bardzo popularne

Ale jak wyjaśnić obecność obiektów przywodzących na myśl te znane z Iranu, tworzone przez wyznawców zaratusztrianizmu? Według archeologów na afrykańską wyspę mogli dotrzeć osadnicy pochodzący z Bliskiego Wschodu, niosąc ze sobą praktyki pogrzebowe mające taką właśnie formę. Z drugiej strony, nie można wykluczyć przypadku, który sprawił, że w dwóch różnych miejscach świata rozwinęły się podobne obyczaje. Dalsze badania powinny pozwolić na wybór jednego z proponowanych scenariuszy.