Naukowcy działali na terenie stanowiska znanego jako Viminacium. Pod taką właśnie nazwą kryło się miasto zlokalizowane w obrębie tego, co współcześnie nazywamy Serbią. Historia tej osady jest jednak znacznie starsza niż dzieje samego kraju, gdyż naukowcy sugerują, jakoby Viminacium powstało na początku I wieku. Na miejscu stacjonowali rzymscy legioniści, ale i z czasem miasto zyskało miano municypium i pełniło funkcję stołeczną dla prowincji znanej jako Moesia Superior.
Czytaj też: Co za znalezisko na terenie Polski! Setki przedmiotów sprzed tysięcy lat
Obecnie obszar ten jest oddalony od stolicy Serbii, Belgradu, o około 70 kilometrów. Wykopalisk na terenie głównej ulicy Viminacium doprowadziły do odnalezienia łuku triumfalnego. Jak wyjaśnia Miomir Korac, który kierował wysiłkami w tej sprawie, to pierwszy taki obiekt znaleziony w tej części Europy. W oparciu o wstępne datowanie, uczestnicy wykopalisk stwierdzili, iż chodzi o obiekt pochodzący z okolic III wieku.
Łuk triumfalny znaleziony na terenie dawnego miasta Viminacium najprawdopodobniej był poświęcony Markowi Aureliuszowi, który sprawował władzę w okresie od 161 do 180 roku
Swego czasu Viminacium tętniło życiem i byłoby całkiem sporych rozmiarów miastem nawet jak na dzisiejszego standardy. Szacuje się, że mogło tam jednocześnie mieszkać nawet 45 000 ludzi, a na miejscu funkcjonowała rozbudowana infrastruktura, między innymi w postaci akweduktów, umocnień, warsztatów czy miejsc kultu religijnego. Łuk triumfalny, którego pozostałości udało się niedawno zidentyfikować, został wykonany z wapienia.
Czytaj też: Najbliżsi Aleksandra Wielkiego wreszcie odnalezieni. Wielki sukces naukowców
Z kolei kawałek marmurowej płyty, na którym wygrawerowano napis CAES/ANTO, sugeruje, że łuk był poświęcony Markowi Aureliuszowi, będącemu cesarzem w okresie od 161 do 180 roku. Autorzy dotychczasowych ustaleń nie kryją apetytu związanego z dokonywaniem kolejnych odkryć. Jak wyjaśniają, do tej pory światło dziennie ujrzał starannie wykonany filar i belki, lecz liczą na kolejne znaleziska, na przykład w postaci dalszej części napisu znajdującego się na łuku triumfalnym z Serbii. Mając na uwadze fakt, że wykopaliska trwają tam od 1882 roku i w tym czasie udało się przebadać dopiero 5% terenu Viminacium, to z pewnością rzymska osada ma jeszcze wiele do zaoferowania.