Skała znajdowała się u wybrzeży wyspy Darwin. Obie nazwano na cześć angielskiego przyrodnika https://www.focus.pl/artykul/najwazniejsze-mysi-darwina, twórcy teorii ewolucji. Właśnie na Galapagos prowadził swoje badania w latach 30. XIX wieku.
Archipelag został uznany za miejsce światowego dziedzictwa UNESCO. Łuk był jedną z wizytówek Galapagos. Choć wyspa Darwin nie jest dostępna dla zwiedzających, to jej okolice przyciągają pasjonatów nurkowania i fotografii krajobrazowej. Teraz naturalna atrakcja turystyczna wyspy została bezpowrotnie utracona.
Na oczach turystów
Jak podają lokalne media, Łuk Darwina runął do wody w poniedziałek 17 maja. W momencie katastrofy w pobliżu skały znajdowała się grupa turystów podróżujących z agencją Aggressor Adventures.
„Niestety, dzisiaj nasi goście przeżyli jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Rano o godzinie 11:20 czasu lokalnego słynny na całym świecie Łuk Darwina runął na ich oczach. Pozostały tylko dwa filary. Niektórzy z branży nurkowej i turystycznej już teraz nazywają je »filarami ewolucji«. Będzie nam brakować tego kultowego widoku” – czytamy na profilu agencji na Facebooku.
Głos zabrało Ministerstwo Środowiska i Wody Ekwadoru, bo do tego państwa należy https://www.focus.pl/artykul/nowy-gatunek-ogromnych-zolwi-z-galapagos. Podało na Twitterze, że dramatyczne wydarzenie „było konsekwencją naturalnej erozji”. Przypomniało zarazem, że gdy poziom wód oceanu był niższy, Łuk Darwina był bezpośrednio połączony z wyspą. Teraz to skalne połączenie znajduje się pod wodą.
Bogactwo natury w wodach archipelagu
Darwin to wyspa wulkaniczna, znajdująca się na skalnej platformie usytuowanej około 10 metrów pod wodą – wynika z charakterystyki z 2014 roku opublikowanej w czasopiśmie „PLOS One”. Platforma ta rozciąga się na południowy wschód, gdzie znajduje się Łuk Darwina, i łączy oba miejsca. W dalszej części stromo opada na głębokość ponad 100 m. Ta atrakcja przyciąga fanów nurkowania – tym bardziej że w okolicy roi się od morskich zwierząt.
Analizy z „PLOS One” wykazały, że chętnie gromadziły się w okolicach Łuku Darwina ciężarne rekiny wielorybie (Rhincodon typus). Naukowcy uznali, że wyspa odgrywa rolę ważnego przystanku w ich migracji i reprodukcji. Inne badania dowiodły, że wody wokół są domem dla różnorodnych ryb, żółwi morskich i delfinów.