Peruwiańska świątynia skrywała coś więcej. To prehistoryczne szkielety

Liczące około 3800 lat szczątki wzbudziły ogromne zainteresowanie archeologów eksplorujących pewną peruwiańską świątynię. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy mogli lepiej zrozumieć prehistoryczne realia na tych terenach.
Machu Picchu, zdjęcie poglądowe

Machu Picchu, zdjęcie poglądowe

Ludzkie kości znajdowały się w świątyni zlokalizowanej na północy Peru. Obiekt ten, poświęcony czczonym przez dawnych mieszkańców regionu bóstwom, jest świetnym przykładem ewolucji kulturowej, jaka zachodziła tam na przestrzeni wieków. Za najnowszymi ustaleniami w tej sprawie stoją przedstawiciele Universidad Nacional de Trujillo. 

Czytaj też: Starożytny McDonald’s, czyli jak Rzymianie pokochali fast food. Oto pozostałości dawnych lokali

Członkowie zespołu badawczego podkreślają, że w prowincji Viru w La Libertad funkcjonowało wiele ważnych kultur. Jedną z nich byli Inkowie, czyli grupa w mniejszym lub większym stopniu zapewne znana każdemu. Przykładem innej może być natomiast znacznie słabiej zbadana kultura Norte Chico. Z tego względu każde dokonane odkrycie jest na wagę złota, ponieważ może zdradzać sekrety prehistorycznych społeczności.

Ostatnimi czasy peruwiańscy archeolodzy mają świetną passę. Dość powiedzieć, że w ubiegłym miesiącu dotarli do 11 szkieletów pochodzących sprzed około 800 lat. Szczątki należały do wysoko postawionych osób powiązanych z kulturą Chimu. Swego czasu obejmowała ona swoimi wpływami obszar na długości około 1000 kilometrów, rozciągający się wzdłuż wybrzeża. Z czasem została jednak zdominowana przez Inków.

W czasie badań prowadzonych na terenie świątyni położonej na północy Peru archeolodzy natknęli się na ludzkie szkielety

Tym razem badacze mogli wirtualnie przenieść się do jeszcze odleglejszych czasów. W czasie badań prowadzonych na terenie świątyni położonej na północy kraju dotarli do szkieletów pochodzących z okolic 1800 roku p.n.e. Pochówek zorganizowany w świątyni z pewnością nie był przypadkowy. Najprawdopodobniej tego typu działania podejmowano w związku z próbą podkreślenia pozycji społecznej zmarłych.

Czytaj też: Nieznany tunel znaleziony pod Warszawą. Spotkania masonów i artefakty sprzed wieków

Jak na razie udało się zidentyfikować cztery szkielety, lecz archeolodzy są niemal pewni, że uda im się odnaleźć więcej szczątków. Niewykluczone, że prehistoryczny rytuał został odprawiony grupowo. Wśród pytań, na które archeolodzy będą szukali teraz odpowiedzi, znajduje się kwestia powiązań między religią i polityką. Czy były one ze sobą wyraźnie związane czy też istniał zdecydowany podział? Poza tym istotne będzie zbadanie ewolucji wierzeń oraz odprawianych rytuałów, w czym z pewnością pomogą wnioski wyciągnięte w odniesieniu do ostatnich odkryć.