Bo choć możemy ją w pewnym sensie definiować, to wciąż brakuje wiedzy na temat jej funkcjonowania i źródeł. W myśl jednej z hipotez kluczem do jej występowania jest splątanie, ale żeby przetestować ten wariant potrzeba będzie dość daleko idących kroków. Takowe miałyby polegać na tworzeniu interfejsów między ludzkimi mózgami a komputerami kwantowymi.
Czytaj też: Naukowcy podzielili światło na grupy fotonów. Odkryli zdumiewające zachowanie
W myśl zintegrowanej teorii informacji świadomość miałaby być owocem integracji zachodzącej w układzie, podczas gdy teoria globalnej przestrzeni roboczej wskazuje na rolę udostępniania informacji w mózgu. Pomimo największej popularności obu tych propozycji nie można odrzucać innych, również mogłyby zostać uznane za wiodące.
Z takiego założenia najwyraźniej wyszedł Roger Penrose, którego zdaniem splątanie kwantowe sprawia, że istnieje coś takiego jak świadomość. Wyjaśniałoby to imponujące zdolności obliczeniowe naszych mózgów – bliższe raczej komputerom kwantowym niż ich tradycyjnym odpowiednikom. Artykuł wyjaśniający, jak naukowcy chcieliby uzyskać kluczową odpowiedź na istnienie świadomości, został zamieszczony w Entropy.
Aby zbadać ludzką świadomość naukowcy chcą dokonać jej rozszerzenia z wykorzystaniem komputera kwantowego
Jednym z argumentów podważających tę wizję były wyjątkowo trudne do utrzymania warunki, w jakich naukowcy generują splątanie. Z czasem okazało się jednak, że struktury zwane mikrotubulami, które występują wewnątrz neuronów, mogą zapewniać wymagane warunki. Taki wariant wydawał się znajdować odzwierciedlenie w tym, jak zachowywały się szczury poddane eksperymentom.
Tylko jak zorganizować kluczowy test odnoszący się do samych ludzi? Autorzy nowego pomysłu w tej materii sugerują, że można byłoby tego dokonać za pomocą interfejsu między ludzkimi mózgami a komputerami kwantowymi. Aby potwierdzić wysuniętą hipotezę, musiałyby wystąpić bogatsze świadome doświadczenia takiego połączonego układu. Ale żeby coś takiego w ogóle miało miejsce będzie musiało dojść do sprzężenia w mózgu z kubitami pozostającymi w stanie superpozycji wewnątrz komputera kwantowego.
Czytaj też: Chińska rewolucja w energetyce. Nowe ogniwa perowskitowe z rekordową sprawnością
Ostatecznie miałoby dojść do czegoś, co sami zainteresowani określają mianem rozszerzenia świadomości. Najważniejszym wnioskiem wyciągniętym w toku tak niezwykłych eksperymentów byłoby natomiast to, iż świadomość jest zjawiskiem kwantowym. Tylko czy ktokolwiek wyrazi zgodę na przeprowadzenie tak inwazyjnych działań, a nawet jeśli, to czy znajdą się chętni, by w nich uczestniczyć? Może się okazać, że ten aspekt będzie najbardziej problematyczny w całej sprawie.