Arenę działań poszukiwaczy stanowiło Los Pardeones. Za czasów panowania Topa Inca Yupanqui, w latach 1471–1493, miejsce to stanowiło centrum administracyjne tamtejszego imperium. Inkowie stworzyli swoją osadę niedaleko Cahuachi, będącego istotnym punktem na ceremonialnej mapie cywilizacji Nazca.
Zidentyfikowane dowody są wyjątkowe odległe czasowo, gdyż mowa o pozostałościach kompleksu świątynnego sprzed nawet 5000 lat. Wyłożone cegłą ściany oraz schody prowadzące na centralny plac to tylko niektóre z odkrytych fragmentów. Szczególną uwagę badaczy przykuły sylwetki tajemniczych postaci, na przykład posiadającej ludzkie ciało, ptasią głowę i pazury gada. Dalsze badania doprowadziły do identyfikacji ściany pokrytej drobnym tynkiem i malarskim wzorem z pigmentami białymi, niebieskimi oraz czerwonymi.
Los Pardeones znajduje się niedaleko Cahuachi, będącego istotnym punktem na ceremonialnej mapie cywilizacji Nazca
Kiedy uczestnicy ekspedycji przenieśli się w obszar nieco bliższy współczesności, ich oczom ukazały się pozostałości architektury ceremonialnej pochodzącej z późnego okresu Moche. Datowanie tych obiektów sięga więc okresu między 600 a 700 rokiem i stanowi pamiątkę po grupie autonomicznych państw połączonych wspólną kulturą. W toku wykopalisk archeolodzy natknęli się na ludzkie szczątki. Kości okazały się należeć do dziecka, które zmarło w wieku około 5-6 lat.
Czytaj też: Ten obiekt sięga początków chrześcijaństwa. Wielkie odkrycie zachwyciło świat nauki
Według osób powiązanych z całym przedsięwzięciem, prowadzone badania mają pozwolić na zbadanie wyglądu, ewolucji i rozwoju centrum ceremonialnego, a także miejscowego cmentarza przeznaczonego dla wysoko postawionych mieszkańców. Obiekty te powstały między tzw. okresem formacyjnym a okresem Moche. Znaleziska dokonane w obrębie dwóch różnych jednostek archeologicznych stanowią cenne źródło informacji w tym zakresie. Przy okazji widzimy coś bardzo istotnego na temat rdzennych mieszkańców. Ich historia trwała na długo przed tym, jak do obu Ameryk dotarli europejscy kolonizatorzy.