Nie chodzi rzecz jasna o skalę globalną, lecz przejście na osiadły tryb życia dotyczące terenów dzisiejszej Kanady. Naukowcy prowadzący poszukiwania, będący przedstawicielami National Capital Commission, natrafili na te niezwykle cenne artefakty w kilka godzin po rozpoczęciu wykopalisk obejmujących dawną osadę w prowincji Quebec.
Czytaj też: Ta rodzina rządziła kiedyś Florencją. Bogactwo przyniosło śmierć jej członkom
Analiza kwarcowych narzędzi doprowadziła badaczy do wniosku, iż chodzi o pamiątki sprzed nawet 10 tysięcy lat, choć początkowe szacunki wskazywały na znacznie bliższy współczesności okres. Mowa była bowiem o mniej więcej trzech tysiącach lat wstecz. To nie pierwsze tego typu znalezisko, a lokalizowane do tej pory przedmioty był często wykonywane z chertu, czyli twardej skały krzemionkowej spotykanej w skałach wapiennych.
Jak wyjaśnia Doug Odjick, dowody wskazujące na obecność ludzi na terenie Kanady w tak odległych czasach stanowią potwierdzenie, iż ludzkość funkcjonowała tam na długo przed przybyciem Samuela de Champlaina i jego ludzi. Francuz był kolonizatorem, który założył Kanadę, docierając na te tereny na początku XVII wieku. Zanim jednak na miejscu pojawili się przybysze z Europy, kwitł tam handel oraz ogólnie pojęta cywilizacja.
Ludzie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Kanady na długo przed tym, jak przybył tam Samuel de Champlain i inni europejscy kolonizatorzy
W obszarze, w którym miało miejsce najnowsze znalezisko, funkcjonowało dawniej rozległe centrum komunikacyjne, działające na długo przed przybyciem kolonizatorów. Działo się tak za sprawą korzystnej lokalizacji. National Capital leży bowiem u zbiegu trzech głównych systemów rzecznych, wykorzystywanych w formie szlaków transportowych i handlowych. Dla lokalnych ludów było to więc idealne miejsce do prowadzenia wymiany handlowej.
Czytaj też: Sensacja na placu budowy. Czym są tajemnicze artefakty znalezione pod obwodnicą Opatowa?
Dokładniejsze ekspertyzy zebranych przedmiotów będą możliwe dzięki wysiłkom naukowców z Uniwersytetu w Ottawie. Tamtejsi eksperci wykorzystają w tym celu datowanie radiowęglowe, a zebrane informacje powinny wyjaśnić wiele niewiadomych dotyczących kultywowanych zwyczajów oraz codziennego życia na tych terenach. Realizacja tego etapu badań powinno zająć około trzech miesięcy.