Amerykańska sonda New Horizons 14 lipca przeleciała w pobliżu Plutona. W tym czasie zrobiła zdjęcia i zebrała dane do analizy m.in. ciśnienia i atmosfery tej karłowatej planety.
Na najnowszych zdjęciach karłowatej planety widoczne są m.in. pasma górskie. Zdaniem naukowców lodowe góry są dość młode. Ich wiek oszacowano na ok. 100 mln lat, a wysokość na ok. 3 tys. metrów.
– To jedna z najmłodszych poznanych powierzchni w całym Układzie Słonecznym. 100 mln lat to prawie nic na tle historii naszego układu, która liczy sobie 4,56 miliarda lat – ocenia Jeff Moore z zespołu naukowego New Horizons.
Badacze z NASA podkreślają, że Pluton wciąż może być aktywny pod względem geologicznym. Jest on położony Pasie Kuipera, w którym może być stale bombardowany przez skalne i lodowe asteroidy.
– Misja New Horizons to prawdziwa misja eksploracyjna, która pokazuje, dlaczego badania naukowe są tak ważne. Przez ponad 9 lat jej trwania mieliśmy wystarczająco wiele czasu, by zbudować duże oczekiwania względem tego, co zobaczymy podczas przelotu w pobliżu Plutona i Charona. Po otrzymaniu pierwszych materiałów przesłanych przez sondę już możemy powiedzieć, że zdecydowanie przewyższają one te oczekiwania – powiedział podczas konferencji John Grunsfeld z NASA.
Czytaj więcej: HISTORYCZNE SPOTKANIE NEW HORIZONS Z PLUTONEM