Tajny pocisk hipersoniczny firmy Lockheed Martin gotowy do polowania

Pocisk nazwany na cześć najszybszego rekina w oceanach jest rozwijany przez firmę Lockheed Martin od siedmiu lat. Mako zapewnia zasięg, prędkość, siłę rażenia i przystępność cenową, jakimi nie mogą pochwalić się rozwiązania konkurencji.
Pocisk hipersoniczny Mako może być rozmieszczony na myśliwcach 5. generacji /Fot. Lockheed Martin

Pocisk hipersoniczny Mako może być rozmieszczony na myśliwcach 5. generacji /Fot. Lockheed Martin

Opracowanie pocisków rakietowych jest czasochłonne, zwłaszcza tych wystarczająco kompaktowych, aby schować je w wewnętrznej komorze samolotu stealth i wystarczająco innowacyjnych, aby manewrować nimi w trybie hipersonicznym. Mako to wielozadaniowy pocisk rakietowy firmy Lockheed Martin, który jest rozwijany od siedmiu lat, a teraz wreszcie jest gotowy, by osiągnąć zdolność operacyjną.

Czytaj też: Zeus pojawi się jak grom z jasnego nieba. Pociski stworzone rekordowo szybko

Według firmy Mako można zamontować na różnych samolotach, w tym F-35, F/A-18, F-16, F-15 i P-8, a także wewnętrznie na F-22 i F-35C. Może być przenoszony przez każdy samolot z 76-centymetrowymi zaczepami, w tym bombowce. Może wspierać ataki powietrzne, uderzenia morskie, obronę przeciwlotniczą i inne misje.

Nad tym pociskiem pracowano 7 lat – wreszcie jest gotowy

Mako należy do pierwszej generacji pocisków Lockheed Martin zaprojektowanych całkowicie w ekosystemie inżynierii cyfrowej. Firma Lockheed Martin zaoferowała Mako w ramach programu Stand-in Attack Weapon (SiAW) Sił Powietrznych USA (USAF). Chociaż nie zdecydowano się na kontynuację fazy 2, pocisk hipersoniczny skorzystał z innowacji i wysiłków na rzecz ulepszeń zainwestowanych w niego jako pierwszy w pełni cyfrowy pocisk USAF.

Czytaj też: Amerykański pocisk hipersoniczny pędził pięć razy szybciej niż dźwięk. Tego rekordu długo nikt nie pobije

Co więcej, aby obniżyć ryzyko i koszty, pocisk hipersoniczny zawiera komponenty z systemów polowych i sprawdzonych łańcuchów dostaw. Wszystkie są one zatwierdzone przez klienta jako “dojrzałe” – na poziomie gotowości technicznej 6 lub wyższym. Chociaż Lockheed Martin nie podał jeszcze do publicznej wiadomości szczegółów dotyczących prędkości, dokładności i zasięgu uderzenia, firma oświadczyła, że ​​znajduje nowe sposoby na innowacje w produkcie.

Pocisk hipersoniczny Mako powstawał przez 7 lat /Fot. Lockheed Martin

W Mako inżynierowie wykorzystali produkcję addytywną do wytworzenia sekcji naprowadzającej i stateczników. Sekcja naprowadzająca addytywna spełnia wszystkie wymagania inżynieryjne przy koszcie wynoszącym 1/10 i jest 10 razy szybsza i tańsza niż konwencjonalne metody.

Ten pocisk stworzono z myślą o zastosowaniu w różnych scenariuszach /Fot. Lockheed Martin

Pocisk Mako waży 590 kg, ma 33 cm średnicy i 4 m długości. Może być rozmieszczony na myśliwcach 5. generacji w celu wykonania uderzenia z pozycji stojącej i ma zasięg umożliwiający start na operacyjnie znaczących odległościach, które utrzymują samoloty w bezpiecznej odległości.

Zarówno Rosja, jak i Chiny dysponują wieloma rodzajami broni hipersonicznej, a Amerykanie nie chcą od nich odstawać.