Literacka Nagroda Nobla 2017
Medal, 8 mln koron i jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury otrzymał Kazuo Ishiguro, “który w swoich powieściach o wielkiej emocjonalnej sile, obnażył otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem związku z światem” – czytamy w uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej. Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia zasłynął takimi powieściami jak “Pejzaż w kolorze sepii” czy “Nie opuszczaj mnie”.
Tegoroczny wybór znów zaskoczył czytelników. Przed ogłoszeniem wyników w notowaniach bukmacherskich na literackiego Nobla najwięcej osób obstawiało Harukiego Murakamiego, mocnym kandydatem był też Ngugi Wa Thiong’o.
Sporo kontrowersji wzbudził ubiegłoroczny wybór. W 2016 Literacką Nagrodę Nobla odebrał Bob Dylan. Jak uzasadniała Akademia Szwedzka, artystę wyróżniono za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.
Zobacz relację z ogłoszenia wyników:
Zgodnie z założeniem fundatora – Alfreda Nobla, nagroda w dziedzinie literatury miała być przyznawana autorowi, który stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło, pozostające w zgodzie z najwyższymi wartościami.
Laureata wybiera Akademia Szwedzka, w skład której wchodzi 18 dożywotnio wybieranych członków – są to głównie szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy.
To właśnie w tej dziedzinie Polacy odnieśli najwięcej sukcesów. Nagrodą Nobla wyróżnionych zostało dotychczas czterech Polaków: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996). To też mocno sfeminizowana dziedzina – wśród laureatów znalazło się dotychczas 14 kobiet.
The 14 women awarded the #NobelPrize in Literature: pic.twitter.com/uh65DXGvxQ
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 5 października 2017
Uroczyste wręczenie Nagród Nobla z rąk szwedzkiego króla odbędzie się 10 grudnia w budynku filharmonii sztokholmskiej.