To właśnie oni opracowali narzędzie znane jako LIBS, dzięki któremu można zdecydowanie szybciej niż do tej pory i wydajniej analizować próbki. Tym sposobem naukowcy mogą ich przebadać ponad sto dziennie. Przeprowadzone analizy zasugerowały ich autorom, że drzewa będą mogły w przyszłości posłużyć w formie źródła zrównoważonego biopaliwa, które mogłoby napędzać między innymi samoloty.
Czytaj też: Naukowcy podzielili światło na grupy fotonów. Odkryli zdumiewające zachowanie
Wykorzystana metoda spektroskopii dostarczyła członkom zespołu badawczego kluczowych informacji na temat składu pierwiastkowego roślin i gleby. To z kolei otwiera drzwi prowadzące do eksploatowania nowych źródeł energii oraz sposobów magazynowania energii. Poza sektorem energetycznym mówimy więc o potencjalnej rewolucji obejmującej kwestie związane z ekologią.
Ze względu na przystosowanie LIBS do analizy biologicznych próbek naukowcy mówią teraz o możliwości badania “odcisków palców” roślin. Tym sposobem naukowcy poszukują pierwiastków pokroju azotu i węgla w roślinach, gromadząc informacje na temat ich rozwoju oraz potencjalnej przydatności w kontekście produkcji biopaliw.
Dzięki technice znanej jako LIBS naukowcy są w stanie analizować próbki biologiczne. Tym sposobem opisali nowe potencjalne zastosowania drzew oraz innych roślin
Jak działa wykorzystane narzędzie? Wystrzeliwany jest wysokoenergetyczny nanosekundowy impuls laserowy, który zapoczątkowuje iskrę usuwającą górną warstwę próbki. Utworzona plazma, początkowo rozgrzana, zaczyna się stopniowo ochładzać, emitując w międzyczasie światło. Analizy poświęcone długościom tworzących je fal umożliwiają identyfikację pierwiastków występujących w badanym materiale.
Opisywane podejście jest w najnowszym wydaniu wyjątkowo szybkie i dokładne, ponieważ pozwala na analizę próbek w wysokiej rozdzielczości w ciągu milisekund. Jak na razie naukowcy poznali sekrety topoli oraz prosa rózgowatego. Te pierwsze szybko rosną, natomiast drugie są odporne na nawet mało sprzyjające warunki. Z tego powodu w obu przypadkach możemy mówić o potencjale wykorzystania w produkcji biopaliw oraz na potrzeby magazynowania węgla.
Czytaj też: Nowa era w górnictwie. Elektryczne ładowarki wjechały do Kanady
Być może nawet bardziej imponującą informację okazuje się ta, że narzędzie LIBS pomogło w… rozwikłaniu sprawy dotyczącej morderstwa. Analizując próbki drewna zebrane w miejscu zbrodni naukowcy dostarczyli dowodów, które później ułatwiły skazanie podejrzanej osoby. Jak widać, mnogość zastosowań jest tak ogromna, że wykraczają one poza przychodzące na myśl ramy.