Jaki jest najlepszy lek na odchudzanie? Ozempic zdetronizowany

Pierwsze bezpośrednie porównanie dwóch spektakularnych leków na odchudzanie stosowanych w rzeczywistych warunkach ujawniło niekwestionowanego zwycięzcę. Tirzepatyd jest skuteczniejszy w utracie wagi niż semaglutyd.
Leki na odchudzanie szturmem wzięły rynek, ale który z nich jest lepszy? /Fot. Freepik

Leki na odchudzanie szturmem wzięły rynek, ale który z nich jest lepszy? /Fot. Freepik

Naukowcy z Truveta, firmy zajmującej się analizą danych medycznych, przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną ponad 18 000 dorosłych z nadwagą lub otyłością, którzy stosowali Ozempic (semaglutyd) lub Mounjaro (tirzepatyd) od maja 2022 r. do września 2023 r. Wyniki opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine pokazują, który lek jest lepszy do walki z nadprogramowymi kilogramami.

Czytaj też: Ozempic to dopiero początek. Ten lek na odchudzanie będzie działać nawet wtedy, gdy przestaniesz go zażywać

To pierwsze bezpośrednie porównanie dwóch preparatów, które zyskały niespotykaną popularność nie tylko wśród osób chorych, ale także celebrytów. Okazuje się, że osoby zażywające Mounjaro straciły znacznie więcej na wadze niż te przyjmujące Ozempic, a im dłużej pacjenci przyjmowali leki, tym większa była między nimi różnica. Dla przykładu, po 3 miesiącach cotygodniowych zastrzyków pacjenci Ozempic stracili średnio 3,6 proc. masy ciała, a Mounjaro 5,9 proc. Po sześciu miesiącach różnica była większa: utrata 10,1 proc. masy ciała Mounjaro vs. 5,8 proc. Ozempic. Po pełnym roku zażywania leków osoby z grupy Mounjaro były chudsze o 15,3 proc. w porównaniu do 8,3 proc. Ozempic.

Naukowcy odkryli również, że w porównaniu z osobami przyjmującymi Ozempic, użytkownicy Mounjaro mieli 2,5 razy większe prawdopodobieństwo utraty co najmniej 10 proc. początkowej masy ciała i ponad 3 razy większe prawdopodobieństwo utraty co najmniej 15 proc. masy ciała w pierwszym roku przyjmowania leków.

Dr Matthew Freeby, endokrynolog i dyrektor Gonda Diabetes Center w Geffen School of Medicine na UCLA, mówi:

Z perspektywy utraty wagi i z perspektywy obniżania poziomu cukru u osób z cukrzycą typu 2, widzimy silniejsze efekty Mounjaro w porównaniu z Ozempic.

Ozempic czy Mounjaro – który lek lepszy na odchudzanie?

Tirzepatyd i semaglutyd naśladują działanie hormonu znanego jako glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1), który stymuluje produkcję insuliny w organizmie i spowalnia przechodzenie pokarmu przez żołądek. GLP-1 wysyła również sygnał do mózgu, aby pomógł kontrolować apetyt. Tirzepatyd stymuluje również drugi hormon jelitowy – glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP) – który może pomóc wzmocnić jego działanie.

Czytaj też: Ozempic wcale nie taki „cudowny”. Jeżeli go zażywasz, musisz uważać na tę chorobę

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła wersje tirzepatydu i semaglutydu do leczenia cukrzycy typu 2 i otyłości. Firma Eli Lilly produkuje tirzepatyd pod marką Mounjaro na cukrzycę i Zepbound na przewlekłą kontrolę masy ciała, podczas gdy Novo Nordisk produkuje semaglutyd jako Ozempic na cukrzycę i Wegovy na kontrolę masy ciała. Zatwierdzono już wyższe dawki zarówno tirzepatydu, jak i semaglutydu w leczeniu utraty wagi, ale badanie Truveta dotyczyło tylko dawek stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2.

Ozempic /Fot. AP

Około połowa osób objętych badaniem miała cukrzycę typu 2, podczas gdy druga połowa nie miała w dokumentacji medycznej żadnych wskazań do diagnozy cukrzycy i prawdopodobnie stosowała te leki niezgodnie z zaleceniami lekarza w celu kontrolowania masy ciała. Według nowego badania osoby z cukrzycą typu 2 miały mniej znaczącą utratę masy ciała niż osoby bez diagnozy, ale średnia utrata masy ciała była nadal większa wśród osób przyjmujących tirzepatyd.

Nie śledzono łagodnych działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, takich jak nudności i wymioty, zauważając, że tego typu dolegliwości mogą nie być konsekwentnie rejestrowane w dokumentacji pacjentów. Jednak ryzyko poważniejszych działań niepożądanych, w tym niedrożności jelit, gastroparezy lub zapalenia trzustki, okazało się podobne u osób przyjmujących obie substancje czynne.

Mounjaro /Fot. Eli Lilly

Oprócz działań niepożądanych osoby, które nie schudły podczas przyjmowania tych leków, mogą być bardziej skłonne do zaprzestania lub zmiany leków. Ponad połowa pacjentów przerwała leczenie przed końcem badania, a wskaźniki były podobne u osób przyjmujących tirzepatyd i semaglutyd.

Wyniki tego badania są zgodne z oczekiwaniami na podstawie badań klinicznych i jasno wskazują, że tirzepatyd jest lepszy do utraty masy ciała niż semaglutyd. Nie można jednak zapominać o dodatkowych korzyściach zdrowotnych, które oferuje Ozempic, a doniesienia o nich spływają z całego świata praktycznie co miesiąc.