30 lat od odkrycia kwarków t. Teraz ujawniono ich niezwykłą właściwość

Eksperymenty prowadzone z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów doprowadziły do identyfikacji ważnej cechy związanej z kwarkami szczytowymi. Ich właściwość okazuje się kluczowa dla prowadzenia obliczeń kwantowych i powinna być bardzo istotna dla stworzenia swego rodzaju pomostu między teorią kwantową a fizyką cząstek elementarnych.
30 lat od odkrycia kwarków t. Teraz ujawniono ich niezwykłą właściwość

Opis przeprowadzonych eksperymentów został zamieszczony na łamach Physical Review D. Jego autorzy, badacze z Wielkiej Brytanii oraz Australii, skupili się na tzw. kwarkach t. Owe cząstki elementarne są zaliczane do najcięższych znanych nauce kwarków, a w tym roku minie trzydzieści lat od ich pierwszej obserwacji.

Czytaj też: Właśnie rozpoczęła się nowa generacja ludzi. Eksperci wyjaśniają, jak będzie wyglądać Beta 

W kontekście ostatnich ustaleń bardzo istotna była właściwość określana mianem magii. I choć eksperci zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest, to zarazem wielką tajemnicą pozostaje sposób powstawania i wzmacniania tej magii. Oczywiście wciąż chodzi o coś, co zapewne będzie można wyjaśnić w naukowy sposób – po prostu na obecną chwilę okoliczności te są bardzo słabo poznane.

Im wyższy stopień magii, tym większe zapotrzebowanie na udział komputerów kwantowych w celu jej opisania. Za sprawą informacji zebranych z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów członkowie zespołu badawczego zrozumieli, że LHC wytwarza tę magię. Naukowcy byli wręcz w stanie przewidzieć, iż wspomniane kwarki t będą powstawały z wyjątkowo wysoką częstotliwością.

Cząstki elementarne zwane kwarkami t stanowią dowód tego, że Wielki Zderzacz Hadronów może stanowić klucz do stworzenia narzędzia umożliwiającego eksplorację granic teorii kwantowej.

Ilość wykazywanej przez te cząstki elementarne magii wydaje się zależna od tego, jak szybko się poruszają i w jakim kierunku ma miejsce ten ruch. Do pomiaru obu tych parametrów badacze skorzystali z detektorów ATLAS i CMS, które posłużyły im do śledzenia konsekwencji zderzeń protonów. Chris White, który prowadził opisywane badania, wyjaśnia, iż zastosowane podejście mierzy, w jakim stopniu cząstki nadają się do tworzenia komputerów kwantowych.

O roli tych ostatnich w kreowaniu przyszłości pisaliśmy już wiele razy. Takie urządzenia mogłyby zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, choćby pod względem bezpieczeństwa komunikacji czy poznawania największych zagadek wszechświata. Za sprawą przeprowadzonych w ostatnim czasie eksperymentów ich autorzy wykazali, że Wielki Zderzacz Hadronów może obserwować złożone wzorce zachowań kwantowych i to przy rekordowo wysokich energiach. 

Czytaj też: Żarówka Edisona wraca na salony. “Skręcone światło” może odmienić przyszłość energetyki

Poza tym naukowcy będą teraz mogli lepiej zrozumieć powiązania występujące między teorią informacji kwantowej a fizyką wysokich energii. Wypełnienie istniejącej do tej pory luki pokazuje, że Wielki Zderzacz Hadronów może stanowić klucz do stworzenia narzędzia umożliwiającego eksplorację granic teorii kwantowej.