Na łamach PLOS ONE pojawiły się wyniki badań prowadzonych przez prof. Michaela Petraglię z Australijskiego Centrum Naukowego Griffitha ds. Ewolucji Człowieka, które ukazały nowy obraz pradawnych społeczności zbieracko-łowieckich na Sri Lance w ciągu ostatnich 45 tysięcy lat.
Czytaj też: Największe odkrycie w Syrii od początku wojny! Ogromna antyczna mozaika wzbudziła zachwyt świata
Życie w gęsto zarośniętych lasach deszczowych nie należało nigdy do łatwych. Wysoka wilgotność powietrza, duże zacienienie, wiele drapieżników kryjących się za rogiem oraz ograniczona widoczność z powodu wszechobecnej roślinności mogły uniemożliwiać wygodne życie dawnym społecznościom.
Badania naukowe prowadzone w rejonie Kitulgala Beli-lena, gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne w jaskiniach, ujawniły wiele ciekawych faktów z życia ludzi. Znaleziono na tym miejscu mnóstwo narzędzi kamiennych, przedmiotów z kości, szczątków zwierząt i ludzi.
Kultura zbieraczy na Sri Lance przetrwała tysiące lat
Okazało się, że ludzie zamieszkiwali ten teren przez blisko 37 tysięcy od lat! (od 45 000 do 8 000 lat temu) Jak to się im udało w tak trudnym środowisku? Przede wszystkim te społeczności prowadziły zbieracko-łowiecki tryb życia. Jedli owoce leśne, zbierali inne jadalne rośliny oraz słodkowodne mięczaki.
Ponadto dawni mieszkańcy Sri Lanki zbierali kamienie i żwir z koryt strumieni, które formowali w ostre i smukłe groty umieszczane na drewnianych trzonkach – prawdopodobnie za ich pomocą polowania na jakąś zwierzynę.
Czytaj też: 76 ciał dzieci z wyrwanymi sercami leżało pod ziemią. Jaki był powód mordu sprzed 1000 lat?
Naukowcy dotychczas uznawali tropikalne lasy deszczowe za wyjątkowe trudne do zasiedlenia i stanowiły one swoistą granicę migracyjną dla ludzi. Teraz okazało się, że człowiek zamieszkiwał je już przed tysiącami lat i na dodatek jeszcze w bardzo długim przedziale czasowym.
Stanowi to również o tym, że pierwotni ludzie w tym miejscu nie eksploatowali zasobów leśnych nadmiernie, dzięki czemu ciągle mogli z nich korzystać przez tysiące lat. Przypuszcza się, że ludzie przenosili się z jednej jaskini do drugiej w poszukiwaniu jedzenia, ale także aby dać opuszczanym obszarom czas do regeneracji.