W tym roku po raz pierwszy “Paszporty Polityki” przyznawano w nowej kategorii – kultura cyfrowa. “W redakcji, po długich dyskusjach i dojrzewaniu, przyjęliśmy definicję, że kultura cyfrowa to dzieła i zjawiska ożywiane kodem programistycznym. Więc np. gry, ale też inne formy interaktywne, interfejsy, aplikacje. W pierwszej edycji Paszportów z nową kategorią nominacje zdobyły trzy gry, każda świetna w swojej kategorii” – pisze na swym blogu Edwin Bendyk, opiekun nowej kategorii.
Najbardziej znanymi przykładami kultury cyfrowej są dziś gry wideo, ale zarazem te same gry w powszechnej opinii nadal nie są traktowane jako dziedzina kultury. Czy słusznie? I jak rozwijają się różne odmiany kultury cyfrowej w Polsce i na świecie? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Ludwika Mastalerz, krytyk filmowy, recenzent gier wideo oraz Michał Staniszewski ze studia Plastic, laureat „Paszportu Polityki“ w kategorii kultura cyfrowa.
Przy okazji polecam audycje archiwalne o http://www.focus.pl/czlowiek/gry-komputerowe-to-taki-sam-sport-jak-pilka-nozna-blog-11944, http://www.focus.pl/czlowiek/gry-komputerowe-ucza-pomagaja-lecza-blog-11172, http://www.focus.pl/czlowiek/gry-wideo-bezpieczne-dla-dzieci-blog-13940, http://www.focus.pl/technika/czy-technologie-cyfrowe-pomagaja-czy-szkodza-kulturze-blog-11107, http://www.focus.pl/technika/jak-stworzyc-gre-ktora-podbije-swiat-blog-12484, rzeczywistości wirtualnej i http://www.focus.pl/technika/dlaczego-gra-pokmon-go-jest-taka-popularna-blog-14026. Oto zwiastun gry “Bound“, stworzonej przez studio Plastic:
A tu wypowiedź Michała na temat kultury cyfrowej i “Paszportów Polityki”:
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 21 stycznia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!