Ta kultura wyznaczyła rozwój prehistorycznej Ameryki. Związany z nią obóz zdradza nieznane informacje

Kultura Clovis pojawiła się na mapie Ameryki Północnej około 13 000 lat temu. Niedawno archeolodzy dotarli do związanych z nią obiektów, które dostarczają informacji na temat działalności tych prehistorycznych grup.
Ta kultura wyznaczyła rozwój prehistorycznej Ameryki. Związany z nią obóz zdradza nieznane informacje

Co ciekawe, przez pewien czas panowało przekonanie, jakoby ludność związana z tą kulturą dotarła do Ameryki jako pierwsza, lecz obecnie wydaje się to całkowicie nieprawdziwe. Dowody na obecność ludzi na tym kontynencie okazują się zdecydowanie starsze i nie można wykluczyć, iż przedstawiciele naszego gatunku pojawili się tam nawet 30 tysięcy lat temu.

Czytaj też: Niewiarygodne znalezisko w tureckim porcie. Archeolodzy odkryli skarb Świętego Mikołaja

Nie zmienia to faktu, że kultura Clovis jest wyjątkowo intrygująca. I wciąż relatywnie słabo poznana, co próbują zmienić badacze. Ostatnie ich wysiłki, prowadzone w obrębie stanowiska archeologicznego Belson, miały miejsce na terenie południowo-zachodniego Michigan. Właśnie tam naukowcy analizowali dowody pozostawione w dawnym korycie rzeki. 

Wyciągnięte dzięki tym ekspertyzom wnioski zostały przedstawione w publikacji zamieszczonej na łamach PLOS One. Jej autorzy dotarli do czegoś, co dawniej mogło być obozem założonym przez przedstawicieli kultury Clovis. Znalezione na miejscu narzędzia zostały wykonane z kamienia i powinny pozwolić na lepsze zrozumienie okoliczności, w jakich rozwijało się tamtejsze osadnictwo.

O jakich artefaktach mowa? Uczestnicy ekspedycji wymieniają groty włóczni, które najwyraźniej były stosowane nie tylko na potrzeby polowań, ale również dalszej obróbki zdobytego mięsa. Wskazują na to ślady białek zwierzęcych łączonych z zającami, pekari, jeleniami czy piżmowołami. Charakterystyczny sposób wykonania tych narzędzi pokazuje, że technologie opracowane przez kulturę Clovis około 13 000 lat temu bardzo szybko się rozprzestrzeniły.

Kultura Clovis pojawiła się w Ameryce Północnej około 13 000 lat temu. Z pewnością nie stworzyli jej jednak pierwsi ludzie na tym kontynencie

Poza tym wyniki analiz wskazują na stosowanie przez te grupy zaskakująco rozbudowanej diety. To zgoła odmienny obraz od dotychczas dominującego, sugerującego, iż społeczności kultury Clovis polowały niemal wyłącznie na dużą zwierzynę pokroju mamutów. Co więcej, ze względu na pochodzenie materiałów użytych do wytwarzania tych narzędzi, archeolodzy są niemal pewni, że w tamtejszym prehistorycznym świecie funkcjonowała wymiana handlowa. 

Czytaj też: Co odkryto w jaskini sprzed 5 tys. lat? Tajemnica pochówku zdumiewa archeologów

Poza tym członkowie zespołu badawczego sądzą, iż grupy zamieszkujące badany obszar mogły przenosić się tam latem, by zimą okupować tereny położone bardziej na południe. Można sobie wyobrazić, że tego typu migracje miały regularny i sezonowy charakter. Wraz z tymi podróżami rozprzestrzeniały się opracowane technologie i funkcjonował handel wymienny, czego dowody znajdują współcześnie archeolodzy.