Uczestnicy ekspedycji mówią o datowaniu wskazującym na VII wiek p.n.e. Arenę ich działań stanowiła północno-zachodnia Turcja, a dokładniej: zamek w Eskisehir. Wśród zidentyfikowanych obiektów wymienia się przede wszystkim dawne piece oraz miejsca, w których znajdowały się paleniska. Według badaczy był to obszar, w którym Frygijczycy odprawiali różnego rodzaju rytuały.
Czytaj też: Sycylijskie wzgórza skrywały coś wyjątkowego. To starożytny obiekt jedyny w swoim rodzaju
Te mogły polegać na wypieku chleba oraz przygotowywaniu mięsa hodowanych zwierząt. Tego typu gastronomiczne podarki były następnie składane w formie ofiar. Wykopaliska na tym obszarze, mającym powierzchnię rzędu 26 hektarów, trwały od 2022 roku. Tegoroczne wysiłki przyniosły znaleziska dokonane wokół ołtarza skalnego datowanego na okres frygijski.
Odnalezione pozostałości stanowiły dawniej miejsca, w których prowadzono przygotowania do rytuałów wykonywanych przed ołtarzem. Jak dodają członkowie zespołu badawczego, będący przedstawicielami Uniwersytetu Anadolu, sanktuarium jest datowane na VIII-VII wiek p.n.e. Poza tym wykopaliska odsłoniły ceramikę lidyjską z VII-VI wieku p.n.e. oraz ceramikę i inne artefakty przypisywane do okresu rzymskiego, pochodzące z I-II wieku.
Co ciekawe, z Frygijczykami wiąże się bardzo dobrze znana postać Midasa. Był on władcą Frygii oraz bohaterem greckich mitów. Jak zapewne kojarzycie, Midas był synonimem głupoty. To za sprawą opowieści o tym, jak skorzystał z propozycji Dionizosa dotyczącej spełnienia jednego życzenia. Władca poprosił o możliwość zmieniania w złoto wszystkiego, czego dotknie. Tym sposobem Midas nie był w stanie niczego zjeść ani się napić, a jakby tego było mało – zamienił w złoty posąg własną córkę.
Kult religijny prowadzony na terenie dzisiejszej Turcji był powiązany z mieszkańcami starożytnej Frygii
Wróćmy jednak do ostatnich działań w wykonaniu tureckich archeologów. Ci dotarli również do bożka ukazującego Kybele, czyli boginię płodności oraz odrodzenia natury. Nazywana czasami Boginią Matką, była powszechnie czczona w starożytnej Frygii. Poświęcone jej ołtarze i świątynie budowano w różnych miejscach, zwykle lokalizując je w niewielkich odległościach od miast bądź w wyjątkowo oddalonych obszarach, takich jak góry.
Czytaj też: Ślady ognia brakującym ogniwem dot. pierwszych mieszkańców Azji. Nowe dowody podważają obecną wiedzę
Z kolei cztery baseny znalezione przez archeologów zostały wykute w skale. Obok znajdowały się natomiast paleniska, które miały rytualne przeznaczenie. W całości obraz tego miejsca jasno pokazuje, iż było to sanktuarium powszechnie wykorzystywane w celach religijnych. Ostatecznie Frygia utraciła suwerenność i na przestrzeni wieków przechodziła z rąk do rąk, znajdując się między innymi pod panowaniem perskim oraz rzymskim.