Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap konkursu ma charakter indywidualny i polega na opracowaniu koncepcji misji kosmicznej do ciała niebieskiego. Opis proponowanej misji należy przedstawić w formie pisemnej, określając cel misji i sposób jej realizacji. W konkursie mogą brać udział wyłącznie samodzielne prace. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę www.astrobot.pl.
Termin zgłoszeń prac został nieco przedłużony i upływa 12 lutego 2014 rok. Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny.
Przy ocenie prac brane będą pod uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu, uzasadnienie wyboru, wartość naukowa, technologiczna lub komercyjna przedstawionej misji. Oceniana będzie również szczegółowość oraz przejrzystość opisu, poprawność techniczna przedstawionych rozwiązań, realność wykonania misji, a także poprawność stylistyczna i językowa nadesłanej pracy.
Autorzy 30 najlepszych projektów zostaną zaproszeni do drugiego etapu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie w ramach Festiwalu Młodych Badaczy odbędą się kilkudniowe warsztaty robotyczne. Na miejscu uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i będą pracować wspólnie nad budową prototypu robota. Najlepsza drużyna odwiedzi jeden z ośrodków ESA.
– Polscy studenci uczestniczący w konkursach łazików marsjańskich od kilka lat odnoszą znaczne sukcesy (już dwukrotnie 1 miejsce na konkursie University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych). W Polsce jest również wiele młodszych osób, które rozwijają swoje zainteresowania astronomią i astronautyką. Także dla nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, tworzymy możliwości spotkań w inspirującym środowisku i zachęcamy do zainteresowania naukami ścisłymi – mówi Tomasz Barciński z Mars Society Polska.
Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl