Nowy koreański dron potrafi namierzyć cele naziemne oddalone o 130 km!

Korea Południowa zaprezentowała swojego nowego drona KUS-FS typu MALE UAV, który ma pułap operacyjny blisko 14 km i może identyfikować określone miejsca z odległości 130 km.
Dron KUS-FS w powietrzu

Dron KUS-FS w powietrzu

MALE UAV (Medium Altitude Long Endurance Unmanned Aerial Vehicle) to kategoria bezzałogowych statków powietrznych (UAV), które są zaprojektowane do długotrwałego operowania na średnich wysokościach. MALE UAV znajdują szerokie zastosowanie w misjach wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR – Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance), a także w operacjach bojowych, w których pełnią funkcję wsparcia, zwiadu oraz bezpośrednich ataków. Jednym z najpopularniejszych dronów tego typu są MQ-9 Reaper i Bayraktar TB2.

Czytaj też: Ten dron zapowiada nową erę w lotnictwie. Flyer Øne przeciera nieznany szlak

Rozwój KUS-FS rozpoczął się w 2006 r., a pierwszy prototyp został zaprezentowany w maju 2011 r. Pomimo wyzwań, w tym opóźnień i usterek w systemie przeciwoblodzeniowym potrzebnym do operacji na dużych wysokościach, produkcja masowa rozpoczęła się w styczniu 2024 r. Teraz pokazano go na targach KADEX 2024.

Koreański dron KUS-FS ma “sokole oko”

KUS-FS ma 13 m długości, rozpiętość skrzydeł 25 m i wysokość 3 m. Jest napędzany silnikiem turbośmigłowym o mocy 1200 KM opracowanym przez Hanwha Aerospace, zmodyfikowaną wersją silnika Samsung Techwin SS-760K stosowanego w przeciwokrętowym pocisku rakietowym SSM-700K C-Star. Maksymalna masa startowa bezzałogowego statku powietrznego wynosi 5750 kg, a jego prędkość maksymalna to 360 km/h.

Czytaj też: Dron XQ-67A już nie taki tajny. Amerykanie mają powody do dumy

Dron może pozostać w powietrzu przez ponad 24 h, operując na wysokościach od 10-14 km. Z tego pułapu może skanować cele naziemne oddalone o nawet 110 km i jest wyposażony w systemy, które mogą identyfikować miejsca w kompleksie sportowym w Seulu z odległości 130 km. Jego promień operacyjny wynosi 500 km, co czyni go odpowiednim do rozszerzonych misji obserwacyjnych i rozpoznawczych.

Nowy dron KUS-FS jest w stanie wypatrzyć cel z dystansu 130 km

Korean Air odpowiada za integrację systemów i produkcję samolotów, a KUS-FS jest wyposażony w awionikę dostarczaną przez południowokoreańskie firmy zbrojeniowe. Hanwha Systems dostarcza czujniki elektrooptyczne i podczerwone, zwiększając jego zdolność do wykonywania misji w różnych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. KUS-FS ma cztery punkty mocowania pod skrzydłami, które mogą przenosić amunicję, w tym produkowane w kraju przeciwpancerne pociski rakietowe powietrze-ziemia Cheongeom.

Utworzenie 39. Dywizjonu Rozpoznawczego w bazie lotniczej Chungju w listopadzie 2020 r. podkreśliło zaangażowanie Sił Powietrznych w integrację zaawansowanych bezzałogowych statków powietrznych ze swoimi operacjami. Oczekuje się, że dywizjon będzie obsługiwał KUS-FS wraz z innymi zasobami rozpoznawczymi, takimi jak RF-16 i RQ-4 Global Hawk. ROKAF planuje zakupić 2-3 kompletnych systemów KUS-FS, łącznie ok. 10 maszyn, których dostawy spodziewane są do 2028 r.