Tego typu kopce pełniły zwykle rolę mogił upamiętniających zmarłych członków dawnych społeczności. Sukces archeologów jest szczególnie obszerny ze względu na fakt, iż prawdopodobnie chodzi o kurhan o kilkaset lat starszy od innych tego typu struktur znalezionych na tych terenach.
Czytaj też: Tajemnice pierwszych osadników w Ameryce Północnej. Najnowsze ustalenia to prawdziwa telenowela
Arenę działań badaczy stanowiła wieś Sarnowo w gminie Lubraniec, znajdująca się na Kujawach. Uformowany z ziemi kopiec zawiera dużą liczbę kamieni oraz liczne pozostałości naczyń i przedmiotów wykonanych z krzemienia. Co ciekawe, na przestrzeni lat ten obiekt stracił nieco na swoich rozmiarach, ponieważ prowadzono tam prace rolne. W efekcie część tworzącej go ziemi zniknęła.
Podobne kurhany znajdowano wcześniej na terenie Niemiec oraz Czech. Jak wyjaśniają uczestnicy ekspedycji, jak na razie udało im się zidentyfikować pozostałości nasypu i płaszcza kamiennego. O dotychczasowych postępach osób związanych z wykopaliskami informuje portal Nauka w Polsce.
Kopiec znaleziony na Kujawach ma formę kurhanu. Datowanie tej struktury może sięgać ponad 5500 lat wstecz
Archeolodzy zapowiadają kontynuację swoich działań. Obecnie trwa czwarty sezon badań prowadzonych w obrębie cmentarzyska liczącego co najmniej 5500 lat. Dzięki informacjom, które być może uda się zebrać w przyszłości, naukowcy chcieliby dokładnie określić wiek kurhanu oraz jego zawartość.
Wiadomo, iż okolica była dawniej zamieszkiwana przez społeczności stojące za stworzeniem sporych rozmiarów grobowców wchodzących teraz w skład Parku Kulturowego Sarnowo. Już przed laty badaczom udało się zlokalizować struktury liczące około 4500-5000 lat. Długie na kilkadziesiąt metrów megality kujawskie wzbudziły wielkie zainteresowanie świata nauki. Teraz powinno być podobnie, wszak mowa o jeszcze starszych obiektach.
Czytaj też: Wiemy już, do czego służyła zagadkowa konstrukcja z Bliskiego Wschodu. Miała bliski związek z kosmosem
Ostatnie tygodnie są bardzo owocne dla polskich archeologów. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o wykopaliskach prowadzonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Właśnie tam naukowcy z Torunia gromadzą dowody na istnienie osady liczącej ponad sześć tysięcy lat.