Przy budowie domu jednorodzinnego czy bloku mieszkalnego niezwykle ważnym elementem działań jest pozyskanie materiałów budowlanych najwyższej jakości. Zazwyczaj budynki stawiane są z cegieł, a w przypadku większych projektów także z gotowych prefabrykowanych płyt. Produkcja jednych czy drugich materiałów nie należy do procesów zrównoważonych pod kątem środowiska. Wytwarzanie cementu, betonu czy cegieł generuje bardzo duże emisje dwutlenku węgla.
Czytaj też: Rewolucyjny beton ma w sobie coś lepszego niż piasek. Zbierajmy już ręce do oklasków
W obliczu współczesnych potrzeb na bardziej ekologiczne budownictwo pomysł firmy Plaex z Kanady zdaje się być strzałem w dziesiątkę. Zajmuje się ona produkcją „cegieł” z kompozytów. Przypominające klocki Lego elementy w 90 proc. są zbudowane z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. W procesie wytwórczym surowiec jest rozdrabniany, oczyszczany i następnie wytłaczany przez specjalną maszynę. Finalne „cegły” mają kształt taki, że od razu możemy je stosować do budowy domów i bloków.
Trochę jak beton, trochę jak cegła, ale jest zbudowane z kompozytów i wciąż wytrzymałe
Materiał budulcowy pod wieloma względami jest lepszy od konwencjonalnych cegieł czy betonowych płyt. Po pierwsze jest o 35 proc. lżejszy od cegieł mających te same rozmiary. Ponadto dzięki klockom od Plaexa znacznie łatwiej i szybciej można prowadzić samą budowę domu. Zdaniem twórców technologii, dwupiętrowy budynek można postawić z „cegieł” w zaledwie 11-12 dni. Zawdzięcza się to specyficznym wypustkom na klockach, które ułatwiają nakładanie ich na siebie.
Czytaj też: Ich beton wytrzymał tysiące lat i dalej stoi. Zagadka budowniczych ze starożytnego Rzymu rozwiązana
Co ciekawe, materiał Plaexa jest bardzo wytrzymały, co potwierdza również wiele testów mechanicznych przeprowadzanych przez pracowników firmy. Z rezultatami niektórych eksperymentów możemy zapoznać się na filmach, które publikuje producent na platformie Youtube.
Czytaj też: Finlandia: beton na placach zabaw zastąpiono ściółką. Już po miesiącu poprawiła się odporność dzieci
Czy niezwykłe „cegły” możemy zatem już stosować w praktyce? Tak, ale na razie tylko do budowy magazynów, pojedynczych ścian czy używać jako element zdobniczy w architekturze krajobrazu. Firma jest obecnie w trakcie certyfikacji swojego produktu i czeka na uzyskanie pozwolenia do stosowania go w budownictwie mieszkaniowym. Nie wiadomo na razie, czy niezwykłe „cegły” a’la Lego trafią na rynek polski.