Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wykazał, że mleko było używane przez pierwszych rolników z Europy Środkowej we wczesnym neolicie, ok. 7400 lat temu. Szczegóły opisano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Kiedy zaczęto spożywać mleko?
Uczeni wykorzystali pionierską technikę do datowania śladów tłuszczu pochodzącego z mleka w ścianach naczyń garncarskich z lat 5400-5300 p.n.e. Jest ona ukierunkowana na kwasy tłuszczowe pochodzące z pozostałości tłuszczu zwierzęcego, więc jest odpowiednia do określenia wprowadzenia nowych środków spożywczych w czasach prehistorycznych.
Czytaj też: Syntetyczne mleko ocali nas przed katastrofą klimatyczną?
Dr Emmanuelle Casanova z Uniwersytetu w Bristolu mówi:
To niesamowite, że możemy dokładnie datować sam początek eksploatacji mleka przez ludzi w czasach prehistorycznych. Rozwój agropastoralizmu przekształcił dietę prehistorycznych ludzi poprzez wprowadzenie nowych towarów spożywczych, takich jak mleko i produkty mleczne, co trwa do czasów współczesnych.
Osadnicy z południowo-wschodniej, wschodniej i zachodniej części Europy byli najwcześniejszymi neolitycznymi grupami rolników na Starym Kontynencie, należącymi do tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej (LBK). Według badań brytyjskich uczonych, niektórzy z pierwszych osadników w regionie spożywali mleko.
Badacze przeanalizowali ponad 4300 naczyń garncarskich z 70 osad kultury LBK pod kątem pozostałości żywności. Tylko w 65% przebadanych miejsc zawierała ślady tłuszczów mlecznych w naczyniach ceramicznych, co sugeruje, że spożywanie mleka – choć obecne – nie było powszechne wśród rolników.
Skupiając się na ceramice z pozostałościami nabiału, nakreślono początek spożywania mleka przez rolników z LBK. Te nowe daty odpowiadają najwcześniejszym osadom LBK w połowie VI tysiąclecia p.n.e.
Czytaj też: Roślinne vs krowie. Które mleko ma więcej mikroelementów?
Prof. Richard Evershed z Uniwersytetu w Bristolu podsumowuje:
Badania te są ogromnie istotne, ponieważ zapewniają nowy wgląd w czas głównych zmian w praktykach pozyskiwania żywności przez ludzi, jak ewoluowały w całej Europie. Dostarcza wyraźnych dowodów na to, że produkty mleczne były w powszechnym obiegu we wczesnym neolicie, pomimo różnic w skali działalności.