Prace miały miejsce na terenie Zamku Królewskiego w Poznaniu. Jego budowa rozpoczęła się w XIII wieku, za panowania Przemysła II, który był królem w latach 1295-1296. Nie jest jasne, czy to właśnie za rządów tego władcy powstała i była użytkowana sama kuchnia, lecz naukowcy nie mają wątpliwości: to najstarszy lub jeden z najstarszych tego typu budynków w całej Polsce.
Wykopaliska pod kierownictwem prof. dr hab. Artura Różańskiego rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku. Naukowcy działają na terenie dziedzińca zamkowego oraz piwnic budynku administracyjnego Muzeum Sztuk Użytkowych. Ich wysiłki popłaciły, gdyż łącznie udało się znaleźć ponad 6 tysięcy obiektów, między innymi w postaci fragmentów ceramiki oraz kości zwierzęcych.
Niezwykle intrygującym aspektem prowadzonych prac okazało się znalezienie płytki będącej częścią hypocaustum, czyli czegoś w rodzaju odpowiednika współczesnego ogrzewania podłogowego. W czasach starożytnych tego typu rozwiązania stosowano w Grecji i Rzymie, natomiast jeśli chodzi o Polskę, to dowody wskazujące na wykorzystywanie hypocaustum znaleziono do tej pory między innymi w zamku w Malborku. Za sprawą wykopalisk z Poznania lista się wydłużyła.
Kazimierz Wielki brał ślub w Zamku Królewskim w Poznaniu. Ten został natomiast zbudowany najprawdopodobniej w XIII wieku, w okresie panowania Przemysła II
Dokonane odkrycia są naprawdę niesamowite, ponieważ dotychczas znalezione pozostałości średniowiecznych kuchni królewskich wywodziły się z XVI wieku. W tym przypadku mowa o zabytkach datowanych na XIV bądź XV wiek. Na terenie Zamku Królewskiego w Poznaniu ślub brał Kazimierz Wielki, a wielokrotne wizyty odbywał tam Władysław Jagiełło.
Czytaj też: Najbardziej zagadkowy lud Europy znowu pod lupą. To za sprawą znalezionych szczątków wojownika
Autorzy badań przypuszczają, że piec miał charakter zamknięty, tj. nie wydobywał się z niego otwarty ogień. Archeolodzy odnaleźli również filar gotycki zachowany do wysokości 3,20 m, dawniej powiązany ze wspomnianym piecem kuchennym. Nad nim wznosił się komin służący do wyprowadzania spalin z kuchni. Potencjalnych znalezisk na terenie Zamku Królewskiego w Poznaniu może być więcej, gdyż tamtejsze badania wciąż trwają. Archeolodzy mają w planach znalezienie studni zamkowej, która najprawdopodobniej kryje się pod dwumetrową warstwą gruzu.