Polacy odnaleźli ślady kataklizmu sprzed tysięcy lat. Zidentyfikowali dowody na obecność ludzi

Współpraca archeologów z Polski oraz Armenii doprowadziła do odkrycia ruin dawnych domostw. Poza tym udało się odnaleźć dowody wskazujące na trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten sam obszar.
fot. dr Mateusz Iskra

fot. dr Mateusz Iskra

Wspomniane budynki pochodziły z okolic VI wieku p.n.e., a jak się okazuje nie były to jedyne obiekty namierzone przez uczestników ekspedycji. Wykopaliska odsłoniły również pozostałości cmentarzyska popielnicowego i zmiany powstałe na skutek silnego trzęsienia ziemi. Jakie tajemnicy skrywa jeszcze stanowisko archeologiczne Davti Blur?

Czytaj też: Archeolodzy dotarli do nieznanego obiektu na terenie Peru. Powstał tysiące lat temu

Informacje w tej sprawie zamieścił serwis Nauka w Polsce, dzięki któremu wiemy, że działania na miejscu zostały wznowione w październiku ubiegłego roku. Na czele zespołu badawczego stanął od strony polskiej dr Mateusz Iskra z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast ormiańskiej – Hasmik Simonyan z Instytutu Archeologii i Etnografii Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii. 

fot. dr Mateusz Iskra

Nazwa wspomnianego stanowiska może być przetłumaczona jako Wzgórze Dawida. W czasach średniowiecza prawdopodobnie znajdował się tam kościół, lecz do współczesności nie przetrwały żadne jego pozostałości. Działania prowadzone z udziałem naszych rodaków dotyczyły między innymi Argisztihinili, które powstało w 774 roku p.n.e. i stanowiło bardzo ważny punkt na mapie Królestwa Urartu. 

W zachodniej części wspomnianego miasta znajdowały się liczne domy zamieszkiwane przez wysoko postawionych obywateli. I choć pierwsze wykopaliska archeologiczne prowadzono na miejscu już w latach 60. ubiegłego wieku, to w pewnym momencie nastała w nich wyjątkowo długa przerwa. Dopiero niedawno archeolodzy powrócili w teren i mogli zapoznać się z najświeższymi informacjami na temat całego regionu. 

Archeolodzy z Polski i Armenii prowadzili badania na terenie stanowiska Davti Blur. Udało im się odnaleźć pozostałości domów oraz dowody na dawne trzęsienie ziemi

Niestety, w międzyczasie zaczęło tam dochodzić do degradacji podyktowanej między innymi nielegalną działalnością poszukiwaczy skarbów. Na szczęście nie wszystkie artefakty uległy wydobyciu bądź zniszczeniu. Autorzy ostatnich badań dotarli do pozostałości masywnych murów dwóch domów mieszkalnych, które przetrwały do czasów współczesnych. 

Czytaj też: Pradawne trucizny odkryte w RPA. Niezwykłe znalezisko sprzed 7000 lat

W toku dalszych działań naukowcy odsłonili pozostałości podłóg tworzących dawniej dwa osobne pomieszczenia. Nie jest jasne ich przeznaczenie, ale wydaje się, iż mowa o strukturach pochodzących z okolic VI wieku p.n.e. Czas ten nie był szczególnie udany, wszak mowa o poważnym kryzysie Królestwa Urartu, a być może wręcz okresie upadku tamtejszej państwowości. 

Poza fragmentami dawnych budynków archeolodzy natknęli się na pozostałości cmentarzyska popielnicowego. Skremowane szczątki umieszczano w urnach obok przedmiotów grobowych, a całość przykrywano płytką misą i umieszczano w niszy skalnej, zanim obsypywano ją cienką warstwą gruntu. Wiele urn zostało zniszczonych przez nielegalnych detektorystów, lecz co najmniej jedna przetrwała w nienaruszonej formie. Jej datowanie sięga pierwszej połowy VII wieku p.n.e. Ważnym aspektem prowadzonych badań była również identyfikacja typowych dla trzęsień ziemi uskoków. Wydaje się, iż kataklizm ten był wyjątkowo silny, ale jak na razie nie wiadomo, kiedy miał miejsce i jakie dokładnie konsekwencje przyniósł.