Języki miłości według Garego Chapmana
Gary Chapman to amerykański psycholog, psychoterapeuta, autor bestsellerowych książek oraz prezenter radiowy. W codziennej pracy zajmuje się prowadzeniem terapii dla małżeństw znajdujących się w kryzysie. Jego najbardziej znana książka nosi tytuł „5 języków miłości”. Autor przedstawia w niej receptę na uratowanie związku przeżywającego trudności. Pomaga przezwyciężyć rutynę, wzajemną obojętność, nieporozumienia i konflikty.
Języki miłości Chapmana to pięć różnych sposobów, w jaki każdy człowiek doświadcza miłości. Aby czuć się kochanym, potrzebujemy, aby druga osoba w związku okazywała nam uczucia w określony sposób – zgodny z jednym, właściwym nam językiem.
Inne sposoby okazywania miłości również mogą być ważne, jednak pominięcie przez partnera tego kluczowego sprawia, że czujemy się zaniedbywani i niekochani. Jeżeli np. językiem właściwym dla danej osoby jest poświęcanie jej czasu, wtedy mąż zarabiający dużo pieniędzy i kupujący drogie prezenty swojej żonie, nie będzie w stanie zrekompensować jej częstej nieobecności w domu z powodu częstych nadgodzin w pracy.
Świadomość tego, jaki język miłości jest właściwy dla swojego partnera, pozwala zmienić swój dotychczasowy sposób okazywania miłości na taki, który jest zgodny z jego potrzebami. Małżeństwa stosujące się do koncepcji 5 języków miłości są w stanie przezwyciężyć kryzys, poprawić wzajemną komunikację i odzyskać poczucie szczęścia w związku.
Pierwszy język miłości: słowa
Pierwszym językiem miłości są słowa. Osoba, u której dominuje ten sposób doświadczania miłości, pragnie jak najczęściej słyszeć komplementy na swój temat. Potrzebuje być na co dzień doceniana i wyróżniana przez swojego partnera. Dzięki temu czuje się wyjątkowa i kochana. Warto jak najczęściej zapewniać ją za pomocą słów o swojej miłości, pisać czułe liściki czy wierszyki miłosne.
Jeżeli słowa są u partnera głównym językiem miłości, dobrze jest doceniać oraz komplementować go zarówno w prywatnych rozmowach, jak i w towarzystwie. Osoba taka lubi słyszeć jak najczęściej życzliwe słowa, takie jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „jesteś dla mnie ważny” czy „cieszę się, że jesteś”. Przykre słowa są dla niej wyjątkowo bolesne i zwykle pamięta o nich przez długi czas.
Komplementy nie powinny być wymuszone, lecz koniecznie szczere. Partner, u którego słowa są dominującym językiem miłości, szybko wykryje nieszczerość, nie uwierzy w takie adorujące zdania i poczuje się urażony. Warto więc poszukać takich jego cech, które faktycznie doceniamy, podziwiamy czy jesteśmy za nie wdzięczni.
Drugi język miłości: przysługi i oddanie
Kolejnym językiem miłości są drobne przysługi, które wyświadczamy kochanej osobie. Może być to np. naprawienie niedziałającej spłuczki, wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, ugotowanie obiadu czy wyjście z psem na spacer. Osoba, u której dominuje ten język miłości, lubi być wyręczana z tych czynności, których nie cierpi wykonywać – są dla niej męczące, monotonne czy czasochłonne.
Chcąc sprawić, aby partner z tym językiem miłości czuł się kochany, warto jak najczęściej podejmować z własnej woli inicjatywę świadczenia przysług. Mąż może na przykład pozmywać naczynia po obiedzie, kiedy żona wróciła zmęczona i zdenerwowana z pracy. Podjęty trud oraz wysiłek, a także poświęcony czas, są odczytywane przez osobę z tym językiem miłości jako potwierdzenie, że jest dla nas kimś ważnym i wyjątkowym.
Trzeci język miłości: wspólny czas
Trzeci język miłości to poświęcany swojemu partnerowi czas. Nie chodzi jednak o wspólne oglądanie telewizji czy wykonywanie w pośpiechu prac domowych, lecz jakościowy czas, poświęcony jedynie ukochanej osobie. Warto wtedy skoncentrować się w 100% na niej i usunąć wszelkie rozpraszacze.
Aby osoba doświadczająca tego języka miłości czuła się kochana, można np. przygotować dla niej kolację przy świecach, zaproponować wyjście na spacer do lasu czy rozmowę przy blasku księżyca. Dla człowieka z takim językiem bardzo przykra i denerwująca jest sytuacja, kiedy partner poświęca więcej czasu swoim rodzicom czy kolegom z pracy.
Czwarty język miłości: prezenty
Jeszcze inne osoby czują się kochane, kiedy są obdarowywane prezentami. Nie chodzi jednak o materialistyczną postawę. Dla ludzi z tym językiem miłości nie liczy się to, ile pieniędzy kosztował wręczony im podarunek. Istotniejszy jest poświęcony czas na jego przygotowanie czy zdobycie. Dlatego szczególnie lubią własnoręcznie przygotowane prezenty. Cenią te podarunki, które świadczą o tym, że partner dobrze zna ich potrzeby i marzenia. Znacznie ważniejsza od wartości materialnej prezentów jest częstotliwość ich wręczania.
Osoba z tym językiem miłości zdecydowanie bardziej ucieszy się np. z otrzymywanego każdego tygodnia pojedynczego kwiatka bez okazji niż z drogiego bukietu wręczanego jedynie kilka razy w roku.
Piąty język miłości: dotyk
Ostatnim z pięciu języków miłości jest dotyk. Autor koncepcji nie ma jednak na myśli wyłącznie seksu, lecz różnego rodzaju gesty czułości, takie jak np. pogłaskanie po głowie, przytulenie, pocałunek, relaksujący masaż czy złapanie za rękę. Osoby z tym językiem miłości, będąc dotykane przez bliską osobę, czują się kochane, akceptowane, ważne i bezpieczne. Długie rozłąki oraz konieczność kontaktu na odległość są dla nich wyjątkowo bolesne, często prowadząc do rozstania. Okazywanie miłości poprzez dotyk powinno uwzględniać potrzeby i granice ukochanej osoby – warto więc podjąć z nią na ten temat szczerą rozmowę.
Jak okazywać miłość i rozumieć gesty miłości?
Aby naprawić związek, warto więc poznać język miłości swojego partnera. Rozumiejąc najważniejsze dla niego gesty miłości, możemy zacząć stosować je w codziennym życiu. 5 sposobów okazywania miłości według Gary’ego Chapmana pomogło już milionom małżeństw przezwyciężyć poważny kryzys.
Aby dowiedzieć się, jaki język miłości jest dominujący u partnera, warto wprost go o to zapytać. Można zwrócić się do niego z zapytaniem, w jaki sposób możemy lepiej okazywać mu swoją miłość i sprawić, aby czuł się kochany. Zazwyczaj język otrzymywania miłości jest tożsamy z językiem dawania.
Podpowiedzi można więc szukać, obserwując w jaki sposób partner okazuje nam miłość. Jeżeli przykładowo często zaskakuje nas drobnymi upominkami, wtedy najprawdopodobniej sam będzie pragnął być w podobny sposób obdarowywany.
Język miłości może kryć się również za oskarżeniami, uwagami i prośbami ze strony ukochanej osoby. Wskazówką mogą być np. częste awantury związane z bałaganem w mieszkaniu, długie milczenie partnera po tym, jak powiemy mu coś przykrego czy płacz żony, kiedy mąż zapomina o rocznicy ślubu i nie wręcza jej kwiatka.
Znajomość języka miłości nie oznacza jednak, że mamy całkowicie zaniedbać pozostałe sposoby okazywania uczuć. Chodzi jedynie o to, aby główną uwagę skupić na języku dominującym, a innym poświęcać mniejszą uwagę.