Naukowcy zajrzeli do wnętrza tajemniczego jeziora Enigma pod lodem Antarktydy. Odkryli nieznany ekosystem

Pod lodem Antarktydy znajduje się fascynujące jezioro. Naukowcy od dawna uważali, że zbiornik znany pod nazwą Jezioro Enigma od dawna jest całkowicie zamarznięty. Najnowsze pomiary wykonane za pomocą radarów potwierdziły jednak, że pod warstwą lodu znajduje się gruba na 12 metrów warstwa słodkiej wody. Mało tego, okazało się, że ten odcięty od świata zbiornik wody zamieszkały jest przez kilka różnych gatunków mikroorganizmów.
Naukowcy zajrzeli do wnętrza tajemniczego jeziora Enigma pod lodem Antarktydy. Odkryli nieznany ekosystem

Niemal natychmiast po tym, jak potwierdzono istnienie warstwy ciekłej wody, naukowcy postanowili sprawdzić, skąd ta woda się tam wzięła oraz jak wygląda ekosystem w nim się znajdujący. W tym celu podczas wyprawy antarktycznej badacze przewiercili się przez lód i pobrali próbki wody. Następnie tym samym otworem wprowadzono do zbiornika kamerę, która była w stanie zajrzeć do środka i rozejrzeć się po tym obcym świecie.

Samo istnienie jeziora Enigma pozostaje — jak sama nazwa wskazuje — zagadką. Obszar, na którym się ono znajduje, charakteryzuje się wyjątkowo suchym klimatem, niskimi opadami i silnymi wiatrami. Wszelkie zbiorniki wód powierzchniowych dawno powinny już wyschnąć. Z tego też powodu naukowcy bardzo chcieli się dowiedzieć, skąd wzięła się w zbiorniku ciekła woda. Analiza składu chemicznego próbek pobranych z wnętrza zbiornika wykazała, że jest on stale uzupełniany przez pobliski lodowiec. Jak na razie nie wiadomo, którędy woda wpływa do zbiornika.

Czytaj także: Na Antarktydzie w tajemniczy sposób zniknęło jezioro wielkości Śniardw

Co jednak niezwykle fascynujące, na dnie zbiornika naukowcom udało się odnaleźć całkiem sporo życia. Dno jeziora Enigma pokryte jest bowiem gęstymi matami mikrobiologicznymi, zbudowanym m.in. z mikroorganizmów fotosyntetyzujących. Dzięki nim w zbiorniku znajduje się całkiem sporo tlenu.

Rzeki znajdujące się pod powierzchnią lodu na Antarktydzie Źródło: INGV

Kamery opuszczone na dno jeziora były w stanie dostrzec całą paletę form tworzonych przez mikroorganizmy. W jednym miejscu znajdowały się cienkie, kolczaste struktury nawet przypominające miniaturowe drzewa o wysokości do 60 cm, aby kawałek dalej znaleźć miękki dywan z innych mikroorganizmów.

Czytaj także: Jezioro i gigantyczny kanion pod lodowcem Antarktydy

Analizując różne formy życia, badacze byli w stanie zidentyfikować tam kilka różnych gatunków jednokomórkowych organizmów z rodziny Patescibacteria. To spore zaskoczenie, bowiem zwykle organizmów tych nie znajduje się w warunkach wysokiego stężenia tlenu. Ewidentnie jednak wewnątrz jeziora Enigma wytworzyły one unikalne zdolności adaptacji do otaczającego je środowiska.

Takie izolowane od świata zewnętrznego ekosystemy są dla badaczy niezwykle interesujące. To właśnie tam można się dowiedzieć, jak życie jest w stanie przystosować się do nietypowego środowiska. To cenne informacje także dla poszukiwaczy życia w przestrzeni kosmicznej. Jakby nie patrzeć, podobne warunki jak w jeziorze Enigma mogą panować na dnie oceanów znajdujących się pod powierzchnią Europy – lodowego księżyca Jowisza, czy Enceladusa – lodowego księżyca Saturna.