Otyłość jako uzależnienie od jedzenia? Międzynarodowa grupa naukowców wykazała, że jedzenie powoduje podobne reakcje w mózgu osoby otyłej jak narkotyki czy alkohol u uzależnionych od tych substancji.
Grupa naukowców z Hiszpanii i Australii szukała różnic w funkcjonowaniu mózgu osób z prawidłową masą ciała i otyłych. Naukowcy podwali badanym jedzenie, pokazywali zdjęcia pobudzające apetyt, a następnie obserwowali reakcje w mózgu za pomocą skanerów MRI. Okazało się, że reakcja na sam widok, ale też na przyjęcie pożywienia jest inna u osób otyłych i szczupłych.
„Trwa spór o to, czy otyłość można nazwać uzależnieniem od żywności. Na razie istnieje niewiele badań, które potwierdzają takie stwierdzenie. Nasze badania pokazują, że jedzenie u osób otyłych stymuluje ośrodek nagrody w podobny sposób, w jaki używki działają u osób uzależnionych” – podsumował główny autor badania Oren Contreras-Rodríguez.
Wyniki badań wskazują na potencjalne biomarkery w mózgu, które w przyszłości będzie można wykorzystać do leczenia otyłości za pomocą leków czy technik stymulacji mózgu.
Czytaj więcej:
- http://www.focus.pl/czlowiek/odchudzanie-ekstremalne-9844
- http://www.focus.pl/technika/geny-a-wielkosc-porcji-7414
- http://www.focus.pl/sekrety-nauki/ile-kalorii-ma-alkohol-11867
- http://www.focus.pl/technika/nasze-talerze-rosna-7297
- http://www.focus.pl/czlowiek/wolni-od-glodu-dobre-nawyki-pomagaja-schudnac-7091