Przekonanie, że łożysko zawiera witaminy, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie kobiety zyskało popularność w ciągu kilku ostatnich lat. Zdaniem specjalistów zainteresowanie właściwościami łożyska to efekt doniesień mediowych, blogów i stron internetowych.
Badaniem wpływu łożyska na zdrowie zajęli się naukowcy z Northwestern University. Przeanalizowali 10 opublikowanych już opracowań na ten temat. Nie znaleźli jednak żadnego dowodu na to, by jedzenie łożyska, czy to gotowanego czy w formie tabletek, było korzystne dla zdrowia kobiet.
Wokół kobiecego łożyska powstało wiele mitów. Jedne głoszą, że spożywanie łożyska redukuje ból po porodzie, podnosi poziom energii, korzystnie wpływa na laktację i formowanie więzi między dzieckiem i matką. Inne z kolei podkreślają, że jedzenie łożyska pomaga uzupełnić poziom żelaza w organizmie. Autorzy badań jednak podkreślają opisywane korzyści są efektem subiektywnych doznań, natomiast nie potwierdzają ich badania naukowe.
Badacze podkreślają, że do tej pory nie znaleziono też negatywnych efektów spożywania łożyska. Łożysko u człowieka zaczyna funkcjonować w 12. tygodniu ciąży. Za pomocą łożyska zarodek otrzymuje z krwi matki pokarm i tlen, a oddaje dwutlenek węgla oraz zbędne produkty przemiany materii. Łożysko działa jak filtr, który absorbuje i chroni rozwijający się płód przed toksynami i zanieczyszczeniami. Dlatego po urodzeniu dziecka bakterie czy wirusy mogą dalej pozostawać w tkankach łożyska – podkreślają naukowcy.