Zrekonstruowali twarz czeskiego bohatera narodowego. Stworzył średniowieczną wersję czołgu

Jan Žižka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii kraju naszych południowych sąsiadów. W tym roku wypada 600. rocznica śmierci tego czeskiego bohatera narodowego, w związku z czym naukowcy postanowili zaprezentować światu rekonstrukcję jego twarzy.
Zrekonstruowali twarz czeskiego bohatera narodowego. Stworzył średniowieczną wersję czołgu

Jan Žižka zasłynął przede wszystkim udziałem w wojnach husyckich, które miały miejsce w Czechach od 1419 do 1436 roku. Rozpoczęły się od buntu wobec Zygmunta Luksemburskiego, przy czym wojskami husyckimi dowodził właśnie Žižka. W starciach brali udział także Polacy. Ostatecznie Zygmunt został królem Czech, a pozycja Kościoła katolickiego i feudałów niemieckich w Czechach straciły na znaczeniu.

Czytaj też: Znalezisko z epoki Tudorów na wykopaliskach w Dover! Pili wino z Niemiec i palili fajki.

Wiedząc, jak istotną dla Czechów postacią był husycki wojownik, Cicero Moraes przygotował trójwymiarową rekonstrukcję twarzy tej postaci. Brazylijski ekspert może być wam całkiem dobrze znany, wszak już niejednokrotnie gościł na łamach naszej strony za sprawą jego wielu prac z dziedziny odtwarzania wyglądu nieżyjących ludzi. We współpracy z ekspertami z innych krajów oraz z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie narzędzi, Moraes przygotował model, który można zobaczyć poniżej.

Jeśli chodzi o przebieg działań prowadzonych przez członków zespołu badawczego to rekonstrukcja twarzy Žižki była oparta na tzw. metodzie aproksymacji strukturalnej. Wykorzystuje ona analizę statystyczną skanów współczesnych, żywych ludzi i cyfrowych modeli czaszek pozyskanych za sprawą wykopalisk archeologicznych. Tym sposobem można określić zależności metryczne między budową czaszki, a rozmieszczeniem tkanek miękkich. Takie podejście do sprawy ma nie tylko wymiar ciekawostki: korzystają z niego również lekarze czy kryminolodzy.

Jan Žižka zmarł 600 lat temu. W okrągłą rocznicę jego śmierci czeski bohater narodowy otrzymał wirtualną twarz

W przypadku Žižki motywacją była natomiast okrągła rocznica jego śmierci. Wykorzystując cyfrowy model czaszki opracowany dziesięć lat wcześniej, Moraes i jego współpracownicy byli w stanie zaprezentować światu realistycznie wyglądającą postać mężczyzny w sędziwym wieku. Powstały dwa warianty: w pierwszym słynny wojownik ma zamknięte oczy, a jego twarz nie wykazuje żadnych szczegółowych elementów, choćby w postaci zarostu czy włosów.

Czytaj też: 3500 lat temu istniała tam nieznana osada. Jedno z ulubionych miejsc polskich turystów jest otoczone gigantycznym murem

Dlaczego? Bo nie wiadomo, jak dokładnie wyglądał Žižka, dlatego dla jak najbardziej realistycznego efektu artyści stworzyli taką wersję. Druga jest natomiast przykładem ich inwencji twórczej. Tym sposobem czeski bohater narodowy otrzymał bujnego wąsa i brodę, długie siwe włosy nakryte czapką czy też przepaskę na oko, które rzekomo utracił w młodym wieku, okupując to dodatkowo rozległą blizną na twarzy. Ostatecznie Žižka zmarł w wieku 64 lat, zapisując się w historii jako dowódca, który nie przegrał ani jednej bitwy. Co więcej, stosowane przez niego opancerzone wozy można uznać za bardzo prostą formę tego, co obecnie nazywamy czołgami.