Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że układ pokarmowy psa i jego potrzeby żywieniowe (podobnie jak inne potrzeby behawioralne) różnią się od ludzkich, dlatego karmienie pupila jedzeniem przeznaczonym dla ludzi nie jest dobrym rozwiązaniem. Co więcej, istnieje szereg chorób, związanych z nieprawidłowym żywieniem. Na przykład nadmiar tłuszczu może być przyczyną zapalenia trzustki u psa, a niedobór wapnia i nadmiar fosforu mogą powodować zaburzenia szkieletowe. Z kolei zbyt duża porcja dostarczanej energii- tak częsta w domowych posiłkach- prowadzi do nadwagi i otyłości.
Prawidłowa dieta jest jednym z podstawowych warunków zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Jednak przygotowanie optymalnego jedzenia w warunkach domowych może być dla opiekuna, niebędącego psim dietetykiem, wyzwaniem trudnym do realizacji. Dzieje się tak, ponieważ, zazwyczaj nie wiemy, ile poszczególnych składników powinien otrzymać nasz pupil, nie znamy zawartości substancji odżywczych w poszczególnych surowcach, ani strat, do których dochodzi na przykład w procesie gotowania. Poza tym, często do przygotowania psich posiłków używamy różnych składników, zatem uzyskany pokarm za każdym razem jest inny.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie gotowej karmy pełnoporcjowej, która zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe psa, zgodnie z jego wiekiem, wielkością, stanem fizjologicznym i poziomem aktywności. Oznacza to, że z powodzeniem może być jedynym źródłem składników odżywczych i stanowić wyłączny pokarm każdego dnia, przez całe życie lub etap życia zwierzęcia.
Normy żywieniowe (np. Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych, FEDIAF) dokładnie określają, ile poszczególnych składników odżywczych powinien zawierać pokarm dla psa. Na tej podstawie opracowuje się receptury pełnoporcjowych karm gotowych, które są kompletne i zbilansowane. Oznacza to, że zawierają wszystkie niezbędne dla psa składniki odżywcze (białka, tłuszcze, witaminy i minerały). Pełnoporcjowe karmy gotowe- poza tym, że są kompletne i zbilansowane- cechują się również stałością pod względem składu, odpowiednią strawnością, smakowitością oraz bezpieczeństwem dla zdrowia psa.
Niezależnie od tego, czy nasz pupil jest dostojnym kanapowcem, czy też wiecznym poszukiwaczem przygód, zasługuje na pokarm zdrowy, kompletny i zbilansowany.
Bo zdrowy pies to szczęśliwy pies.
Warto wiedzieć, że…
|
Autor: Małgorzata Głowacka, Kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt w Mars Petcare Polska