Teoretycznie jest to bardzo proste. Wystarczy mieć kamerę cyfrową (nawet taką, jak ta w smartfonie), dostęp do internetu i pomysł na fajny film. Tak zaczynała większość wideoblogerów, zwanych też vlogerami czy youtuberami. W epoce Web 2.0 każdy internauta może być twórcą i wielu tego próbuje, a niektórzy odnoszą spektakularne sukcesy. Wystarczy przypomnieć filmy Sylwestra Wardęgi (najpopularniejszy z nich odtworzono ponad 158 mln razy) czy Radka Kotarskiego (który dzięki nim trafił do “klasycznej” telewizji).
Jednak czy jest to takie proste, jak się wydaje? Część ekspertów uważa, że dziś znacznie trudniej jest się przebić do czołówki twórców internetowego wideo. Konkurencja jest coraz większa, publiczność coraz bardziej wybredna, a możliwości zarabiania np. na YouTube – ograniczone. Jak wyglądają dziś internetowe zasoby wideo? Kto je może tworzyć i z jakich materiałów może korzystać? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:
- Maria Drabczyk z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, jedna z koordynatorek międzynarodowego projektu EUscreenXL,
- Magdalena Kuflińska z Onetu, koordynatorka projektu Gala Twórców – Blog Roku i Video Roku 2015,
- Marcin Momot z CD Projekt RED, juror w konkursie Gala Twórców – Blog Roku i Video Roku 2015 w kategorii Video Roku Gaming,
- Karol Paciorek, twórca programu “Kto Wie, Ten Wie” na YouTube.
Przy okazji polecam archiwalne audycje o blogach, przyszłości telewizji i technologii wideo, e-sporcie, otwartych zasobach i domenie publicznej, a także kanał “Focusa” na YouTube:
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 20 lutego po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!