Jak znaleźć hobby?
Jakie można mieć hobby, pasje i zainteresowania? Wiele zależy od naszych osobistych preferencji. W związku z tym przy wyborze hobby warto odpowiedzieć sobie na kilka przykładowych pytań:
- czy wolimy spędzać wolne chwile w domu, czy raczej na dworze?
- czy chcemy realizować nasze pasje w towarzystwie, czy jednak w samotności?
- czy nastawiamy się na czynności manualne, czy też na aktywność umysłową?
- czy wolimy zajęcia spokojne, czy jednak takie, które podnoszą poziom adrenaliny?
- czy zamierzamy z naszego hobby uczynić źródło zysku, czy raczej nie oczekujemy żadnych korzyści finansowych?
Dopiero od odpowiedzi na te pytania warto rozpocząć poszukiwanie swojej pasji.
Co to jest hobby? Najkrócej mówiąc, jest to zamiłowanie do wykonywania określonej czynności. Hobby to przede wszystkim czas relaksu. Ze względu na formę realizowania naszych pasji, hobby można podzielić między innymi na:
- rekreacyjne,
- artystyczne,
- techniczne.
Wiele pasji może mieć charakter kolekcjonerski. Ludzie od wieków lubią zbierać różne przedmioty. Obecnie popularnością cieszy się między innymi zbieranie znaczków, monet, kapsli, książek, płyt, kaset, telefonów, militariów. Osoby bardziej majętne kolekcjonują samochody czy dzieła sztuki.
Wybór hobby to czasem decyzja na całe życie – warto zatem zastanowić się, jakie formy aktywności najbardziej nam odpowiadają. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych form spędzania wolnego czasu.
Czytanie książek
To jedno z najbardziej popularnych hobby, preferowane zwłaszcza przez osoby lubiące intelektualne wyzwania i stawiające na spokojne formy rozrywki. Czytanie książek to wspaniała odskocznia od codzienności i bardzo rozwijające, a przy tym ciekawe hobby.
Zazwyczaj czytanie książek wiąże się z wyborem interesującego nas obszaru tematycznego. Niektórzy lubią czytać tylko książki kryminalne, inni wolą fantasy czy poezję. Można oczywiście czytać regularnie książki należące do różnych gatunków i typów literatury. Osoby o aspiracjach akademickich preferują publikacje naukowe.
Zdarza się, że osoby czytające książki kolekcjonują ulubione utwory. Kolekcjonowanie książek to kolejne fascynujące hobby. Niektóre kolekcje zyskują z czasem na dużej wartości – jest tak zwłaszcza w przypadku starodruków, czyli książek sprzed 1800 roku. Takie książki były zwykle wydawane w pięknych, skórzanych oprawach ze złoceniami, zawierały wspaniałe ryciny i tekst wydrukowany na tzw. papierze czerpanym.
Uprawianie sportu
Wiele osób bardzo lubi aktywność fizyczną. Takich ludzi nie trzeba przekonywać do regularnych ćwiczeń i treningów. Uprawianie sportu może okazać się też znakomitym hobby dla osób, które prowadzą na co dzień siedzący tryb życia. Czy może być lepsza odskocznia od codziennej rutyny niż odrobina ruchu?
Uprawianie sportu może przybierać różne formy. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę i trenować bez wytchnienia dzień w dzień. Czasami wystarczą regularne, długie spacery. To zresztą idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na bardziej wymagające ćwiczenia.
Jeśli jednak nie istnieją żadne przeciwwskazania, z uprawiania sportu można zrobić sobie ciekawe hobby na lata. Mamy tutaj na myśli chociażby:
- pływanie,
- jazdę na rowerze,
- ćwiczenia na siłowni,
- bieganie,
- taniec,
- snowboard,
- jeżdżenie na łyżwach,
- narciarstwo,
- granie w sporty drużynowe,
- sporty walki,
- wspinaczkę.
Granie na instrumencie
Wielu z nas bardzo lubi muzykę. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby spróbować własnych sił i zacząć grać na instrumencie. Przygoda z instrumentem może zacząć się praktycznie na każdym etapie życia. Jeśli w młodości nie mieliśmy okazji nauczyć się gry na gitarze, pianinie czy skrzypcach, to nie powinniśmy się zrażać – hobby to przede wszystkim zabawa i relaks. W taki właśnie sposób warto podejść do gry na instrumencie.
Amatorzy muzyki mają do dyspozycji bogaty wybór instrumentów. W domowym zaciszu sprawdzi się na przykład gitara. Nauka gry na tym instrumencie może okazać się fantastyczną pasją na długie lata. To znakomity, a przy tym względnie niedrogi sposób na hobby w domu. Wielu początkujących gitarzystów korzysta z pomocy bardziej doświadczonych kolegów, ale niektórzy potrafią samodzielnie nauczyć się gry na tym instrumencie. Podstawą są regularne ćwiczenia – tyczy się to zresztą każdego instrumentu.
Podróżowanie
Któż z nas nie lubi odwiedzać nowych, ciekawych miejsc? Pasja podróżowania tkwi w wielu ludziach. Chętnie poznajemy nowe miejsca, zgłębiamy ich historię i kulturę, korzystamy z różnych atrakcji, przygotowanych z myślą o turystach.
Podróżowanie nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. W Polsce istnieje wiele bardzo interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Niekiedy w obrębie jednego województwa znajduje się wiele miejscowości, które kuszą licznymi atrakcjami turystycznymi zarówno dla pojedynczych zwiedzających, jak i całej rodziny.
Niektórzy lubią podróżować w bardziej odległe miejsca. Fascynuje ich historia, kultura i przyroda odległych zakątków świata. W ten sposób realizują swoje marzenia i oddają się pasji podróżowania. Bardzo często łączą to z innymi hobby, np. nauką języków obcych i historii. Nierzadko kolekcjonują również pamiątki związane ze swoimi podróżami.
Słuchanie muzyki
Muzyka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Dziś, w dobie nowych technologii, słuchanie muzyki jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to też wspaniała pasja, która może być dla nas czasem relaksu i odskoczni od codziennych obowiązków.
Wielu ludzi lubi słuchać ulubionych, najczęściej powszechnie znanych artystów. Niektórzy zgłębiają jednak bardziej szczegółowo różne gatunki muzyczne. Poszukują przy tym twórców niekoniecznie znanych, za to w niczym nie ustępujących (a niekiedy nawet przewyższających) tym, którzy są najbardziej popularni. Tacy pasjonaci zgłębiają historię różnych artystów i zespołów muzycznych, czytają wywiady z muzykami, jeżdżą na koncerty – krótko mówiąc, interesują się całą otoczką, związaną z branżą muzyczną.
Słuchanie muzyki to świetne hobby, które można także połączyć z kolekcjonerstwem. Zbieranie płyt to hobby zyskujące na popularności. Od kilku lat przeżywamy wręcz renesans popularności płyty winylowej – nośnika, który odegrał kluczową rolę w rozpowszechnieniu muzyki na całym świecie.
Jakie jeszcze mogą być hobby?
Jeśli zastanawiasz się, jakie można mieć hobby i w jaki sposób ciekawe pasje można realizować na co dzień, ta lista może okazać się przydatna. Oto 50 pomysłów, które mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie “jak znaleźć sobie hobby?”:
- taniec,
- granie na komputerze,
- modelarstwo,
- numizmatyka,
- filatelistyka,
- fotografia,
- gotowanie,
- blogowanie,
- pisanie pamiętnika,
- nauka języka obcego,
- śpiew,
- rolki,
- wycieczki górskie,
- wolontariat,
- gra w szachy,
- gry karciane,
- oglądanie filmów i seriali,
- robienie biżuterii,
- łowienie ryb,
- zdrowe odżywianie,
- malowanie,
- rzeźbienie,
- joga,
- robienie przetworów,
- renowacje sprzętów,
- przyrządzanie nalewek,
- robótki ręczne,
- puzzle,
- rozwiązywanie krzyżówek,
- sudoku,
- grillowanie,
- paintball,
- bilard,
- kręgle,
- medytacja,
- budowa drzewa genealogicznego,
- prace w ogrodzie,
- tworzenie bukietów,
- hodowla zwierząt,
- zielarstwo,
- pisanie wierszy i książek,
- tworzenie muzyki,
- biwakowanie,
- nowe technologie,
- zwiedzanie opuszczonych miejsc,
- koncerty i festiwale,
- aktorstwo,
- skoki na bungee,
- jazda konna,
- komiksy.
Na tej liście być może znajdziesz coś, co odpowiada twoim zainteresowaniom, charakterowi i osobistym możliwościom.