Każdego dnia powstają ogromne ilości danych, także takich jak cyfrowe filmy. W ciągu jednej minuty tylko na platformie YouTube pojawia się 300 godzin nagrań. Jednocześnie oglądanie wideo staje się coraz szybsze, bardziej doraźne i wręcz jednorazowe – oglądamy filmy z doskoku, niektóre z nich ulegają “samozniszczeniu” lub po jakimś czasie są kasowane przez twórców.
Czy w takiej sytuacji archiwizowanie treści audiowizualnych ma sens? A jeśli tak, to które filmy powinny być zachowywane na przyszłość i w jaki sposób? O tym tuż po zakończeniu 40. Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Katarzyna Tórz i Agnieszka Wolak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz prof. Mirosław Filiciak z Instytutu Kulturoznawstwa i School of Ideas Uniwersytetu SWPS.
Przy okazji polecam archiwalne audycje o http://www.focus.pl/technika/czy-technologie-cyfrowe-pomagaja-czy-szkodza-kulturze-blog-11107, http://www.focus.pl/technika/czy-nasze-pliki-bedzie-mozna-odczytac-za-20-lat-blog-11497, http://www.focus.pl/czlowiek/czy-dlugie-opowiesci-sprawdzaja-sie-w-internecie-blog-12970, http://www.focus.pl/technika/kiedy-w-naszych-domach-pojawia-sie-hologramy-blog-13211 i http://www.focus.pl/czlowiek/jak-nowe-technologie-wplywaja-na-seriale-blog-13924. A to filmy związane z tegoroczną konferencją FIAT/IFTA:
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 15 października po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!