Jej skala, szczególnie jak na obiekt inny niż Ziemia, jest imponująca, ponieważ wynosi 1:2 500 000. Dzięki temu możemy dostrzec wszelkie znane nauce skały, kratery, niecki i struktury pokrywające powierzchnię Księżyca. Nasz naturalny satelita ma około 4,5 mld lat i powstał najprawdopodobniej w wyniku uderzenia w Ziemię dużego skalistego obiektu. Wyrzucona wtedy materia w pewnym momencie połączyła się w całość, tworząc Srebrny Glob.
Rekordowo szczegółowa mapa Księżyca
Jeśli chodzi o nową mapę, która powstała dzięki wysiłkom badaczy z Chińskiej Akademii Nauk, Instytutu Geochemii i kilku innych organizacji, to nie jest ona rzecz jasna pierwszą taką w historii. Tym, co ją natomiast wyróżnia, jest wysoka dokładność. Zanim udało się uzyskać tak niesamowitą szczegółowość, astronomowie musieli przeszukać dane geologiczne Księżyca z ostatnich stu lat. W efekcie byli w stanie zaznaczyć 90 różnych typów struktur pokrywających Srebrny Glob.
Warto podkreślić, że jak do tej pory pojawiały się mapy Księżyca w skali wynoszącej na przykład 1:5 000 000, lecz obejmowały one tylko niewielki wycinek naszego naturalnego satelity, nie jego całą powierzchnię. Twórcy nowej mapy najpierw podzielili Księżyc na 30 kwadratów i zmapowali je indywidualnie, stosując podobne podejście. Następnie połączyli te fragmenty ze sobą, tworząc kompletną mapę. Cały projekt rozpoczął się w 2012 roku.
Dotychczas pionierami w tworzeniu takich map byli Amerykanie
Jak wyjaśniają członkowie zespołu na łamach Science Bulletin, takie mapy odgrywają istotną rolę w badaniach naukowych, planowaniu eksploracji oraz wyborze miejsc lądowania dla misji skierowanych na Srebrny Glob. Do tej pory spory udział w tego typu przedsięwzięciach mieli Amerykanie, którzy wykonali szereg regionalnych map Księżyca na podstawie danych zebranych za sprawą misji Apollo. Te były jednak wykonywane w różnym czasie i według różnych standardów.