Podobnie jak rodzice, tak i posiadacze psów często zadają sobie pytanie: jak wychować swoją pociechę, aby w odpowiednio sposób weszła w dorosłość? W tym przypadku chodzi o czworonogi: naukowcy zaprosili do udziału w eksperymencie 48 właścicieli psów, prosząc ich o wypełnienie ankiety dotyczącej stylu wychowania swoich zwierząt. Następnie wzięły one udział w trzech testach behawioralnych mających na celu ocenę przywiązania, a także interakcje między psami a ich właścicielami.
Czytaj też: Zagadka tych tajemniczych pingwinów rozwikłana! Wiemy, dlaczego porzucają jedno ze swoich jaj
Zauważyliśmy, że styl wychowania zwierząt domowych przewiduje wzorce zachowania i poznania psów. To ważne odkrycie, ponieważ sugeruje, iż właściciele psów, którzy poświęcają czas na zrozumienie i zaspokojenie potrzeb swoich pupili, częściej mają do czynienia z bezpiecznymi, żywotnymi psami.wyjaśnia Monique Udell z Oregon State University
Naukowcy wzięli pod uwagę trzy style wychowywania psów
Jakie style wychowania wzięto pod uwagę? Autorytatywny (wysokie oczekiwania, wysoka reaktywność), autorytarny (wysokie oczekiwania, niska reaktywność) i zezwalający (niskie oczekiwania, wysoka reaktywność). Z kolei testy behawioralne obejmowały to, jak pies reagował na swojego właściciela podczas bliskich interakcji; jak pies reagował, gdy obcy i jego właściciel zamieniali się miejscami; jak pies radził sobie z zadaniami, za samodzielne wykonanie których miał otrzymać smakołyk.
Czytaj też: Czym właściwie jest ten pierwotniak? Od poruszania ma nietypowy “wewnętrzny komputer”
Okazało się, że psy autorytatywnych właścicieli uzyskały najwyższy wskaźnik dotyczący przywiązania i cechowały się wysokim stopniem socjalizacji. Także one były w stanie samodzielnie wykonywać zlecone im zadania. Co ciekawe, wcześniej podobne wnioski wyciągnięto w przypadku ludzi: dzieci autorytatywnych rodziców częściej wykazują zachowania wynikające ze wsparcia, które otrzymują. Jak podsumowują autorzy nowych badań, jakość relacji pies-właściciel może być uznawana za istotny predyktor zachowania czworonoga we wszystkich trzech analizowanych domenach.