1. Wróć do siebie
Ponieważ w znacznym stopniu określamy siebie na podstawie tego, jak układają się nasze relacje z innymi, psycholog David Sbarra twierdzi, że zerwania naruszają nasze poczucie tożsamości. Psychologiczny dobrostan wraca, kiedy jesteśmy w stanie ponownie odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytania: kim jestem? Kim są moi przyjaciele? Jak powinienem spędzić swoje życie?
2. Pielęgnuj miłość do siebie
Choć może to być bardzo trudne po odrzuceniu, bycie wyrozumiałym i łagodnym wobec siebie jest ważnym elementem procesu zdrowienia – wynika z badań Sbarry przeprowadzonych wśród osób po rozwodach. Naukowiec odkrył, że szybciej dochodzą do siebie osoby, które „są dla siebie życzliwe, wybaczają sobie to, co zrobiły, i czego nie zrobiły w trakcie małżeństwa, bez pogrążania się w gniewie, smutku czy żalu” – mówi.
3. Zerwij wszystkie więzi z byłym
„To będzie bolesne, ale to początek drogi naprzód” – twierdzi psycholog Albert Wakin. Mimo że jest to ostatnia rzecz, którą usychający z miłości chcieliby usłyszeć, antropolog Helen Fisher radzi: „Nie dzwoń. Nie pisz. Nie wypytuj znajomych. Wszystkie pamiątki schowaj głęboko do szafy. Gdybyś rzucał picie, nie trzymałbyś przecież butelki wódki na biurku”.
4. Pielęgnuj inne więzi
Skoro społeczny ból może w nas wzmocnić potrzebę kontaktu z ludźmi, użyj tej motywacji do odnowienia więzi z zaufanymi bliskimi: rodziną i przyjaciółmi, przez których czułeś się kochany, zanim nawiązałeś ostatni związek. To oczywiście nie takie samo uczucie jak to, które czerpiemy z intymnego związku, ale platoniczne relacje mogą pomóc złagodzić ból spowodowany odrzuceniem.
5. Zmuś się do zabawy
Zaangażuj się w zajęcia, które prowokują wytwarzanie dopaminy i serotoniny, takie jak ćwiczenia fizyczne i doświadczanie nowych wrażeń. Psycholog Audrey Sherman twierdzi, że pomocne jest wszystko, co pomaga się ukoić, odciąga umysł od myślenia o związku, powoduje, że czujesz się dobrze, a jednocześnie nie jest destrukcyjne.
6. Spotkaj się z profesjonalistą
Stan, w którym znajduje się umysł osoby po rozstaniu, choć bez wątpienia nieprzyjemny, jest jednak idealny do rozpoczęcia terapii. Odrzucony kochanek jest zdeterminowany do znalezienia odpowiedzi na pytanie, co się stało ze związkiem. „Co zrobiłem nie tak? – zadaje sobie pytanie.
7. W ostateczności sięgnij po leki
Kiedy wszystkie środki zawodzą, osoby, którym szczególnie trudno podnieść się po rozstaniu, mogą poczuć ulgę dzięki lekom antydepresyjnym. Helen Fisher twierdzi, że „mogą pomóc zasnąć i uspokoić się. Mogą pomóc myśleć i działać produktywnie. Przez pewien okres mogą być przydatne”. Ale przestrzega przed przyjmowaniem ich zbyt długo, chyba że są przepisane z innego powodu, na przykład przewlekłej depresji.