Zmieniający się klimat sprawia, że coraz bardziej realna staje się perspektywa, w której ograniczamy spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Dużą rolę odgrywają w tym przypadku kwestie etyczne: wegetarianie i weganie chcą ograniczać cierpienie zwierząt, które hoduje się dla mięsa czy nabiału. Jednocześnie istnieje wiele mitów oraz niewiadomych związanych z tego typu podejściem żywieniowym, dlatego autorzy nowych badań postanowili wyjaśnić tę kwestię.
Miliony ludzi gotowych, by zrezygnować z mięsa
W Kanadzie, gdzie prowadzono analizy, ponad dwa miliony mieszkańców określa się mianem wegan, podczas gdy ponad 1/3 mieszkańców Wielkiej Brytanii jest skłonnych przejść na dietę roślinną. O ile u osób dorosłych taka decyzja wydaje się mniej ryzykowna, tak dzieci i młodzież będące w najważniejszej fazie rozwoju swoich organizmów są nieco bardziej narażone na potencjalne negatywne konsekwencje niedoboru mięsa w jadłospisie.
Zespół badawczy ze Szpitala św. Michała w Toronto wziął więc pod lupę sylwetki 8907 kanadyjskich dzieci. W momencie rozpoczęcia eksperymentu miały one od sześciu do ośmiu lat, a całość potrwała od 2008 do 2019 roku. Na przestrzeni ponad dziesięciu lat naukowcy monitorowali wagę, poziom witaminy D, wskaźnik masy ciała, wzrost, zawartość żelaza i poziom cholesterolu każdego z uczestników. Część tego grona miała wegetariańską dietę, podczas gdy reszta dzieci spożywała także produkty o pochodzeniu zwierzęcym.
Brak większych różnic wśród dzieci stosujących różne diety
Co się okazało? Wskaźniki wzięte pod uwagę sugerują, że dzieci stosujące dietę wegetariańską są odżywione w podobnym stopniu jak dzieci spożywające również mięso. Z drugiej strony, pojawiły się wyniki wskazujące na dwukrotnie wyższe ryzyko niedowagi u dzieci, które nie jedzą mięsa. Tego typu wnioski potwierdzają to, o czym regularnie mówią lekarze: konieczna jest konsultacja ze specjalistami w celu monitorowania rozwoju i opracowania odpowiedniego planu żywieniowego dzieciom z niedowagą, które stosują dietę wegetariańską.
Niestety, autorzy nie wyjaśnili, jak dokładnie wyglądała wegetariańska dieta stosowana przez uczestników badania. W związku z tym wydaje się konieczne, by przeprowadzić więcej badań w tej sprawie, które mogłyby wykazać, jakie są kluczowe różnice między dziećmi stosującymi dietę wegetariańską, wegańską bądź taką, w której produkty pochodzenia zwierzęcego są na porządku dziennym.